Dokumenty Polaków czeka niemała rewolucja. Ta zapowiadana jest na maj 2017 i dotyczyć będzie dowodu osobistego, prawa jazdy, karty pojazdu, dowodu ubezpieczenia OC, aktu małżeństwa czy aktu urodzenia. Ministerstwo Cyfryzacji wydało 4,5 mln złotych, by zbiór tych dokumentów był zawsze łatwo dostępny za pomocą… telefonu komórkowego.

Zbiór dokumentów dostępny za pomocą smartfona nazwano mDokumentami. Głównym celem, dla którego resort cyfryzacji poświęcił na ich opracowanie 4,5 mln złotych, ma być ułatwienie życia obywatelom i pracy policjantom oraz urzędnikom.

Według planów, mDokumenty będą dostępne zawsze i wszędzie, pod warunkiem, że będziemy posiadać przy sobie komórkę z dostępem do internetu i zapamiętamy nasz PESEL. Bowiem to ten unikalny numer umożliwi dostęp do zbioru dokumentów.

 – Urzędnik wpisze ten numer obywatela do „aplikacji dostępowej”. Ja, czyli obywatel, dostaję SMS-em informację, że urzędnik zgłosił wniosek o dostęp do moich danych wraz z numerem PIN. Podając mu go, potwierdzam zgodę na wylegitymowanie mnie – tłumaczyła działanie systemu Anna Stróżyńska, minister cyfryzacji.

Choć mDokumenty mają się pojawić w maju przyszłego roku, to Polacy otrzymają pierwsze elektroniczne dokumenty miesiąc później. Te będą wgrywane do systemu informatycznego etapami. I tak najpierw w telefonach zagoszczą dowody osobiste.

Z kolei w drugiej połowie 2017 roku w systemie znajdą się prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Natomiast w 2018 roku w telefonach znajdziemy akt zawarcia małżeństwa czy akt urodzenia nasz i naszych dzieci.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


pt

...

Zobacz również

Zobacz również