Wstrząs, ruszający się obrazek nie wydaje żadnego dźwięku. Ale 70% ludzi słyszy patrząc na niego

Wstrząs, ruszający się obrazek nie wydaje żadnego dźwięku. Ale 70% ludzi słyszy patrząc na niego

Oczy to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Zmysł wzroku odgrywa ogromną rolę przy poznawaniu świata - od małego dziecko uczy się za jego pomocą rozpoznawać kształty i kolory, co potem z kolei umożliwi mu opanowanie sztuki pisania i czytania. Czasami jednak ten bardzo ważny zmysł potrafi być zwodniczy.

Oczy potrafią porządnie zmylić. Tak jest w przypadku tego animowanego obrazka, który od jakiegoś czasu krąży w sieci. Wiele osób mówi, że patrząc na niego słyszy dziwny dźwięk, chociaż nie ma nawet włączonych głośników. Niektórzy zastanawiają się, czy to w ogóle możliwe. Okazuje się, że tak. Zmysł wzroku może zwodzić bardziej, niż komukolwiek się wydaje. Fenomen ten zbadała pewna psycholog.

Oczy mówią umysłowi, że powinien słyszeć dźwięk

Obrazkiem podzieliła się na Twitterze psycholog Lisa DeBruine. Załączyła również ankietę, w której pytała się swoich obserwujących, czy spoglądając na GIF faktycznie coś widzą. Cały fenomen opiera się na tym, że GIF to format, który nie przewiduje żadnego dźwięku. W związku z tym usłyszenie czegokolwiek spoglądając na obrazek technicznie rzecz ujmując najzwyczajniej nie powinno być możliwe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Okazało się jednak, że mimo wszystko większość osób wypełniających ankietę słyszała "wstrząs", jaki można zobaczyć na obrazku. Psycholog DeBruine była zaskoczona, bo wyniki były bardzo jednoznaczne. Aż 70% ankietowanych potwierdziło, że słyszy dziwny dźwięk. W końcu postanowiła wyjaśnić zjawisko. Okazuje się, że to sprawka tak zwanego "efektu McGurka". Najczęściej odnosi się ona do percepcji mowy, ale w tym szczególnym przypadku ma również odniesienie do obrazków.

Efekt McGurka sprawia, że słyszymy to, co widzimy

Dzięki temu efektowi ludzie są w stanie domyślić się, co powiedziała dana osoba, kierując się głównie informacjami wzrokowymi. To dlatego możliwe w ogóle jest czytanie z ust. Efekt McGurka ma jednak czasami negatywne konotacje - gdy mózg otrzymuje sprzeczne dane od zmysłu wzroku i od zmysłu słuchu, często jest w stanie je ze sobą połączyć i dojść do kompletnie błędnych wniosków.

Dzisiaj grzeje: 1. Zmarła samotna i zapomniana. Była uwielbianą pogodynką TVP
2. IMGW pilnie alarmuje, już dzisiaj sytuacja będzie fatalna. Tak źle jeszcze nie było, 5 województw zagrożonych

Mózg dostaje wszelkie przesłanki ku temu, aby stwierdzić, że obrazek to "zdarzenie", które powinno wywoływać odpowiednie wrażenia słuchowe - dlatego sam sobie "podpowiada" i niektórzy patrząc na GIF słyszą dźwięk, którego faktycznie nie ma.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nagły koszmar uderzył w Jacka Rozenka. Niezwykle smutne doniesienia
  2. Wyjątkowo rzadki nowotwór nie daje wiele czasu na walkę o życie. Pierwsze objawy bardzo łatwo przeoczyć, zalicza się do nich ból głowy
  3. Kotlety mielone według sekretnego przepisu Magdy Gessler rozpływają się w ustach. Tego smaku nie da się zapomnieć, prawdziwe cudo
  4. Odkopano niezwykłe zdjęcie Rydzyka z młodości, nie wygląda jak ksiądz. Tajemnicza historia redemptorysty  
  5. 5 tys. zł mandatu za spacer z psem. Wystarczy zapomnieć o JEDNYM

źródło: popularne

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News