Oczko wodne z dotacją. Znamy szczegóły programu

Oczko wodne z dotacją. Znamy szczegóły programu Źródło: Pixabay

Oczko wodne z dotacją? Znamy szczegóły programu Moja Woda, a także terminy naboru wniosków. Według szacunków ministerstwa będzie można oszczędzić nawet milion metrów sześciennych wody. Zamierzacie skorzystać z programu?

Oczko wodne zostało uwzględnione w rządowym programie Moja Woda. Według projektu do Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi aż 100 milionów złotych. Pieniądze te mają zostać rozdysponowane między 16 oddziałów wojewódzkich, które już wkrótce zaczną przyjmować wnioski na dotacje.

W ramach programu właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 5 tysięcy złotych na przydomowe zbiorniki wodne. Instalacja musi opierać się o wody roztopowe lub opadowe, projekt uwzględnia między innymi oczka wodne.

Oczko wodne - wkrótce wnioski na dofinansowanie

Program Moja Woda będzie realizowany w latach 2020-2024, a nabór wniosków rozpocznie się już niedługo. Jak podaje portal Business Insider, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska zaczną przyjmować podania o pieniądze już w lipcu tego roku. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody" podaje komunikat dotyczący programu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

100 milionów złotych, które zasili konto programu pozwoli sfinansować 20 tysięcy instalacji, daje to niecałe 1,5 tysiąca oczek wodnych na województwo. Nie jest to oszałamiająca liczba, to mniej niż wynosi liczba "podwórek" w niejednej gminie. Jak się okazuje są dodatkowe haczyki.

Chcesz złożyć wniosek? Jest haczyk

Zgodnie z programem właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację do pięciu tysięcy złotych na budowę oczka wodnego. Pojawia się jednak bardzo duże "ale". Dofinansowanie nie może przekraczać 80% kosztów poniesionych po 1 czerwca 2020. Oznacza to, że o dofinansowanie w pełnej kwocie (5000 zł) mogą się ubiegać ci, którzy wykażą, że budowa zbiornika przekroczyła 6250 zł. "Wkład własny" przy maksymalnym dofinansowaniu i minimalnych wydatkach wyniesie zatem 1250 zł.

Istotny jest sposób wykorzystania środków, który trzeba będzie udokumentować, na przykład fakturami VAT: "Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody" podaje komunikat.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła tragiczna wiadomość. Z powodu koronawirusa zmarł uwielbiany lekarz

2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błote

Głównym celem programu, ma być: "wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp." - podaje komunikat Ministerstwa Klimatu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pierwsze objawy raka płuc. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Uwielbiany były sportowiec zginął podczas zamieszek
  3. Porównano obecne ceny truskawek i ceny sprzed roku. Różnica przyprawia o zawrót głowy
  4. Sławomir coraz mniej przypomina siebie. Jego nowe zdjęcie zdumiewa, fani nie mogli go poznać
  5. Spacerując po cmentarzu natrafiła na widok, którego nie da się zapomnieć. Wygląd grobu sprawia, że przechodzą ciarki
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: Business Insider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News