Obrazek z kolorami
Webniusy
Monika Majko - 30 Grudnia 2020

Ile kolorów widzisz na obrazku? Prosty test ujawnia prawdę o Twoim wzroku

Obrazek, który od jakiegoś czasu krąży po sieci, to prosty test, stworzony przez profesor Dianę Derval, ekspertkę neuro-marketingu. Wykonanie go zabierze ci dosłownie chwilę, a dzięki temu sprawdzisz swoją umiejętność rozróżniania barw.

Profesor Diana Derval opracowała prosty eksperyment, który pozwala zweryfikować swoją umiejętność rozróżniania braw. Wystarczy spojrzeć na obrazek i policzyć wszystkie kolory, które dostrzeżemy. Wyniki mogą być dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem.

Obrazek to prosty test, który sprawdza umiejętność rozróżniania barw

Choć wszyscy posługujemy się ustandaryzowanymi określeniami na kolory, okazuje się, że poszczególne barwy czy ich odcienie mogą być odbierane inaczej przez ozy różnych ludzi. Wszystko zależy od receptorów, które znajdują się w naszym oku.

Być może zdarzyła ci się sytuacja, w której ktoś zupełnie inaczej opisywał dany kolor. W sieci niejednokrotnie wybuchała kłótnia internautów o to, jaki kolor na opublikowanym w sieci zdjęciu mają np. buty. Okazuje się, że nie jest to złośliwość i skłonność do pieniactwa, ale poszczególne osoby naprawdę mogą postrzegać barwy zupełnie inaczej od siebie.

W odczytywaniu kolorów najważniejszą rolę odgrywają receptory, które znajdują się w naszych oczach. Profesor Diana Derval stworzyła niezwykle ciekawy eksperymentu, który miał na celu sprawdzenie indywidualnej umiejętności rozróżniania barw.

Prawda o małżeństwie Adama Małysza wyszła na jaw. Żona złamała obietnicę, wszystko się wydałoKoleżanki zrobiły sobie zwyczajne zdjęcie. Prawda o małżeństwie Adama Małysza wyszła na jaw. Żona złamała obietnicę, wszystko się wydałoCzytaj dalej

Spójrz na obrazek i uważnie policz, ile barw jesteś w stanie na nim dostrzec. Ich liczba przypasowana została do jednej z 4 grup odpowiedzi. Przeczytaj tę, która określa liczbę kolorów wskazanych przez ciebie podczas liczenia. Możesz uzyskać wiele ciekawych informacji.

Jeśli zauważyłeś mniej niż 20 barw jesteś dichromatem, co oznacza, że posiadasz jedynie 2 receptory w oku. Do tej grupy należy 25% ludności na świecie i co ciekawe, tak samo barwy postrzegają także psy. Według prof. Dereval  dichromaci mają skłonność do wybierania dla siebie czarnych, beżowych i niebieskich ubrań.

Z kolei jeśli na obrazku odnalazłeś 20-32 wyraziste kolory, oznacza to, że jesteś trichromatem. Masz 3 rodzaje receptorów w oku odpowiedzialnych za fioletowy/niebieski, zielony i czerwony obszar. Do tej grupy należy 50% ludności. 

Następna grupa obejmuje osoby, które dostrzegły od 32 do 39 wyrazistych kolorów. To tetrachromaci, którzy barwy postrzegają m.in. tak samo, jak trzmiel. Jak wskazuje prof. Derval, osoby takie posiadają 4 rodzaje receptorów i stanowią 25% ludności. Nie przepadają za kolorem żółtym, który je drażni, dlatego unikają ubrań w tym kolorze.

Jeśli natomiast doliczyłeś się ponad 39 barw, najlepiej będzie, jeśli ponownie dokładnie policzysz wszystkie kolory. Na obrazku znajduje się ich powiem tylko 39, a dodatkowo monitor komputera dobrze wskazuje prawdopodobnie tylko 35 z nich.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Webniusy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News