Obowiązkowa służba wojskowa?! Powołanie może trafić do każdego

Obowiązkowa służba wojskowa?! Powołanie może trafić do każdego Źródło: fot. flickr.com

Powrót obowiązkowej służby wojskowej jest jednym z najnośniejszych tematów ostatnich lat. Dziś pytanie o zasadność tego ruchu jest żywsze niż kiedykolwiek. Ponowne ożywienie koszar zdaje się przesądzone, a powołanie może trafić do każdego.

Dyskusja dotycząca przywrócenia poboru do wojska budzi ogromne kontrowersje. Dla wielu, szczególnie tych, którzy służbę za czasów PRL i później odbyli, jest to pomysł szalony. Idei zmuszania do służby przeciwstawiają wspomnienia fali, kocenia i przemocy - doświadczeń typowego dla tzw. młodego wojska. ZOBACZ TAKŻE: WOJNA! Światem wstrząsnęło, to się skończy tragicznie Czy tak byłoby tym razem, nie wiadomo. Nauczeni doświadczeniem lat poprzednich oficerowie powinni dopuścić do obniżenia morale w wyniku przemocy w koszarach, samobójstw,  ucieczek. Armia nie może być zbiorowiskiem przestępców, a faktyczną tarczą państwa polskiego. O to właśnie walczy ekipa rządząca.

Powrót zasadniczej służby wojskowej?

Ustanowienie na nowo obowiązkowej służby w Wojsku Polskim od dłuższego czasu lansuje Prawo i Sprawiedliwość. Formacja jasno opowiada się za wzmocnieniem armii i zwiększeniem wydatków na nią. Czy jednak na pewno potrzeba poboru? ZOBACZ TAKŻE: Wróci obowiązkowa służba wojskowa? Polacy się wypowiedzieli Armię zawodową ustanowiono prawie dekadę temu i od tego czasu jej liczebność znacznie stopniała. Wtedy jednak nie były tak silne zagrożenia rodzaju terroryzmu czy moskiewskiej agresji, które stały się realne po ostatnich wydarzeniach w Europie Zachodniej i na Ukrainie.

Zdanie rządu

Głos w sprawie zabrała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Elżbieta Witek jednoznacznie stwierdziła, że obowiązkowa służba wojskowa powróci, a nawet wyjawiła jej szczegóły. ZOBACZ TAKŻE: MON zbiera dane o… Ślązakach. Chodzi o zagrożenie terrorystyczne - Obowiązkowa służba będzie obowiązywać roczniki +1998. Młodzi po badaniach, jeśli się nie uczą, będą kierowani do koszar. Powołanie trafi nawet do rezerwistów oraz osób u których dawniej przyznano grupę D - powiedziała. źródło: wolność24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News