Jesteś rezerwistą? Mogą Cię ściągnąć do wojska, armia wezwie aż 80 tys. osób na ćwiczenia

Jesteś rezerwistą? Mogą Cię ściągnąć do wojska, armia wezwie aż 80 tys. osób na ćwiczenia Źródło: .

Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w 2010 roku, a ostatni pobór do wojska miał miejsce w 2008 roku. Jednak osoby, które pozostają w rezerwie lub brały udział w służbie muszą być przygotowane na obowiązkowe wezwania wysłane z ramienia Sztabu Generalnego. O co dokładnie chodzi?

Obowiązkowa służba wojskowa już nie istnieje w Polsce, to jednak nie przeszkadza Sztabowi Generalnemu wzywać na obowiązkowe szkolenia rezerwistów. Zastanawia fakt, że w tym roku wezwania otrzyma ponad 2 razy więcej osób niż w roku ubiegłym.

Obowiązkowa służba wojskowa powinna powrócić? Ćwiczenia mogą na to wskazywać

Specjalne rozporządzenie na 2020 rok przygotowane przez resort obrony, a następnie zatwierdzone przez Radę Ministrów nie pozostawia żadnych złudzeń. Aż kilkadziesiąt tysięcy osób pozostających w rezerwie będzie musiało zgłosić się na obowiązkowe ćwiczenia. Osoby, które odbyły już służbę wojskową, a także osoby, które nie odbywały służby, ale po przeprowadzonej kwalifikacji wojskowej zostały przeniesione do rezerwy muszą mieć świadomość, że państwo może wezwać je na ćwiczenia trwające nawet 12 intensywnych dni.

Tak jak niedawno wspomniał generał Rajmund Andrzejczak, 2020 rok będzie "Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych". W zależności od specyfiki szkolenia, rezerwiści mogą zostać wezwani na ćwiczenia trwające od 5 do nawet 12 dni. Sztab Generalny zapowiada, że wezwani poznają nowe procedury, nauczą się obsługi najnowocześniejszego sprzętu, a niewielką liczbę osób czeka nawet przekwalifikowanie do innych specjalności wojskowych.

Aż 80 tysięcy osób zostanie wezwanych na szkolenia. Zostaną też przygotowane do "natychmiastowego stawiennictwa"

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Okazuje się również, że w 2020 roku rezerwiści mogą spodziewać się wezwań, w których wyraźnie będą mieć napisane, że muszą stawić się w jednostce w ciągu 4 godzin. To tzw. "wezwanie w trybie natychmiastowego stawiennictwa". Część z 80 tysięcy osób będzie musiała być tego świadoma. Na ćwiczeniach się nie skończy: rezerwiści będą mogli również otrzymać powołanie do okresowej służby , która jednak nie będzie obowiązkową służbą wojskową. Nie ma przymusu, by zgadzać się na określone działania, a okres ten trwa 4 lata.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarz twierdził, że znamię na jej czole jest niegroźne. Rok później walczyła o życie
2. Agnieszka Chylińska pokazała rzecz, którą zrobiła jej córka. Serce pęka, żaden rodzic nie wie, jak zareagować

Wiele osób jest mocno zdziwionych liczbą zaplanowanych wezwań. 80 tysięcy to ponad 2 razy więcej niż w zeszłym roku: w 2019 roku wezwania do jednostek otrzymało 38 tysięcy rezerwistów. Dla porównania liczba ta w ubiegłych latach nie przekraczała 25-30 tysięcy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę 
  2. Świadczenia idą do góry od stycznia. Nawet o 247 zł więcej miesięcznie
  3. Zenek Martyniuk brutalnie zaatakowany przez hejterów. Muzyk wydał oświadczenie
  4. Objawienie na scenie "The Voice Kids"! Gdy tylko otworzył usta, odwróciły się wszystkie fotele, niezwykła reakcja Dawida Kwiatkowskiego
  5. Andrzej zgotował małoletniej córce prawdziwe piekło. Budził ją w środku nocy i robił straszne rzeczy

Źródło: Super Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News