Obostrzenia na Boże Narodzenie
Pikio.pl
Irmina Jach - 17 Grudnia 2020

Z ostatniej chwili: Narodowa kwarantanna w Polsce. Minister właśnie przekazał wiadomość

Obostrzenia dla Polaków mają zostać zaostrzone tuż po świętach Bożego Narodzenia. W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos na temat planów rządu. Minister ogłosił wprowadzenie narodowej kwarantanny.

Obostrzenia na zbliżające się tygodnie zostały ogłoszone przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szefowi resortu towarzyszył Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19, profesor Andrzej Horban.

Narodowa kwarantanna tuż po świętach. Wracają surowe obostrzenia

Gazeta Wyborcza alarmowała, że "rząd boi się, że w sylwestra i w czasie ferii zimowych nie uda się powstrzymać od wyjazdów ludzi zmęczonych już akcją "Zostań w domu'". Mimo że dzienne raporty publikowane przez Ministerstwo Zdrowia nie są już tak porażające, jak przed kilkoma tygodniami, pandemia nie została zwalczona.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu: "Zdaniem wielu lekarzy styczeń i luty pod względem zdolności rozprzestrzeniania się wirusa są groźniejsze niż październik czy listopad". Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że od dwóch tygodni trwały narady w kwestii m.in. ograniczenia działalności hoteli.

Z ostatniej chwili: Nie żyje polski polityk. Jego ostatnie wpisy wywołują ciarki na plecachZ ostatniej chwili: Nie żyje polski polityk. Jego ostatnie wpisy wywołują ciarki na plecachCzytaj dalej

Minister zdrowia wypowiedział się na temat widma trzeciej fali koronawirusa. Jak zapowiadał, jeśli nadejdzie ten moment, polska służba zdrowia nie będzie wydolna. Jak przekonywał, w tym przypadku skutki mogą okazać się o wiele gorsze niż niż podczas szczytu 2. fali. Ogromna liczba przewidywanych zgonów może doprowadzić do paraliżu systemu opieki zdrowotnej.

Minister Zdrowia zapowiedział, że od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa. Zamknięte zostaną między innymi hotele, nawet dla osób podróżujących służbowo. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w sprawie stoków narciarskich.

- Zamykamy również stoki. Stoki nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia. Galerie handlowe również zostaną zamknięte - mówił szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski przekazał również, że ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe (oprócz sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek. Na czas Sylwestra wprowadzone zostaną z kolei ograniczenia w przemieszczaniu się - od godziny 19:00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia. W jaki sposób będzie to egzekwowane?

- Będzie się to odbywało podobnie jak na wiosnę. Uzasadnione są wyjścia z domu w celu zawodowym czy w potrzebach nagłych - informował minister zdrowia. Zakaz przemieszczania się na ten moment ma obowiązywać jedynie w noc sylwestrową. Szef resortu zaapelował do wszystkich Polaków o rozsądek.

Adam Niedzielski potwierdził również, że dojdzie do ponownego częściowego zamknięcia galerii handlowych. Z "lockdownu" będą wyjęte jedynie sklepy sprzedające towary pierwszej potrzeby.

Zapadła również decyzja o wprowadzeniu obowiązkowej "kwarantanny granicznej". Będą nią objęte osoby, które wracają z zagranicy do Polski transportem zbiorowym. Obowiązkowa kwarantanna w ich przypadku potrwa 10 dni.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: Konferencja prasowa ministra Adama Niedzielskiego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News