Obostrzenia zostaną przedłużone?
Pixabay.com icsilviu
Irmina Jach - 8 Stycznia 2021

Wiceminister i rzecznik rządu mają fatalne wiadomości dla Polaków. Wiemy, co może stać się po 17 stycznia

Na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi decyzję w sprawie obostrzeń epidemiologicznych. Wszystko wskazuje na to, że „etap odpowiedzialności” zostanie przedłużony. O tym, czy uczniowie wrócą w mury placówek edukacyjnych, dowiemy się w ciągu najbliższych kilku dni.

17 stycznia upływa ważność obostrzeń sanitarnych, które rząd ogłosił 28 grudnia 2020 roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski nazwał ostatnie tygodnie „kwarantanną narodową”. Polacy, którzy spodziewali się, że zakazy zostaną zniesione wraz z końcem ferii zimowych, prawdopodobnie się rozczarują.

Obostrzenia „kwarantanny narodowej” zostaną utrzymane?

- W tej chwili rozważamy wariant z jednej strony utrzymania części obostrzeń, które są w tej chwili, być może nawet całkowitego utrzymania aktualnych obostrzeń jeszcze przez jakiś czas. Z drugiej strony są podnoszone argumenty, że niektóre z tych obostrzeń powinny być zmodyfikowane. I stąd dzisiaj spotkania Rady Medycznej i decyzja kierunkowa w tym zakresie, aczkolwiek być może trzeba będzie poczekać jeszcze na dane medyczne z początku przyszłego tygodnia - mówił Piotr Müller w rozmowie z portalem TVN24.

Na forum Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego toczy się obecnie dyskusja na temat życia i zdrowia obywateli oraz wartości gospodarczych. Na początku przyszłego tygodnia będziemy komunikować już całościowo, kompleksowo te informacje, być może w zakresie szkół nieco szybciej - zaznaczył rzecznik rządu.

W piątek 8 stycznia na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego powstaną rekomendacje dla dyrektorów szkół. Minister edukacji Przemysław Czarnek zadeklarował, że po tym terminie rząd wypowie się o powrocie dzieci z klas I-III do szkół.

Niebywałe sceny na pogrzebie Marka ze „Złomowiska PL”. Gdy rodzina wyszła z kościoła, zaniemówiłaNiebywałe sceny na pogrzebie Marka ze „Złomowiska PL”. Gdy rodzina wyszła z kościoła, zaniemówiłaCzytaj dalej

Również wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w rozmowie z rozgłośnią TOK FM przyznała, że najbardziej prawdopodobnym wariantem obecnie jest przedłużenie tzw. wariantu odpowiedzialności. Dodała, że ma on służyć ochronie zdrowia i życia Polaków, jak również odciążeniu służby zdrowia.

- Musimy również patrzeć na kontekst europejski i światowy rozprzestrzeniania się wirusa - zaznaczyła. Olga Semeniuk uważa, że „etap odpowiedzialności” może zostać przedłużony o 10-14 dni od momentu zakończenia ferii zimowych, czyli od 17 stycznia. Ostateczna decyzja będzie jednak zależeć od Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Odmrażanie poszczególnych gałęzi gospodarki jest powiązane z przebiegiem Narodowego Programu Szczepień. Decyzje o otwieraniu poszczególnych lokali, instytucji i miejsc użyteczności publicznej mogą więc być zależne od ilości zaszczepionych osób.

-W związku z tym najbardziej prawdopodobnym wariantem jest, mimo wszystko, utrzymanie aktualnych obostrzeń, ewentualnie z jakimiś niewielkimi modyfikacjami. [...] Czyli przedłużenie tego etapu odpowiedzialności, który dokładnie był wprowadzony w grudniu - podsumował Piotr Müller.

Wszystko wskazuje na to, że Polacy nie doczekają się pozytywnych wiadomości. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 8 790 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 332 osoby. Sytuacja epidemiologiczna w kraju wciąż jest niezwykle poważna.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF24/Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News