Obniżka wynagrodzeń - złe wiadomości dla pracowników
Marco Verch Professional Photographer/Flickr
Aneta Wasilewska - 1 Czerwca 2020

Przez pandemię szef zmniejszył twoje wynagrodzenie? Niestety, nie mamy dobrych wieści

Obniżka wynagrodzeń w czasie pandemii jest problemem, z którym musi borykać się wielu pracowników w Polsce. Ciężka sytuacja gospodarcza wymusiła nie tylko zmniejszenie wynagrodzeń, ale zamroziła także podwyżki i premie. Kryzys gospodarczy uderza dziś w każdego. Niestety, w najbliższej przyszłości sytuacja nie będzie się zmieniać na lepsze. Pracownicy, którzy czekają na "normalne" wynagrodzenia, będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Obniżka wynagrodzeń w wielu firmach w kraju umożliwiła pracodawcom zahamowanie fali zwolnień. Pracownicy mogli pozostać na swoich stanowiskach pracy, ale musieli się liczyć z niższymi pieniędzmi. Pandemia koronawirusa uderzyła nie tylko w służbę zdrowia, ale i w gospodarkę. Dziś borykamy się z problemami, z których ciężko wyjść obronną ręką.

500 plus wielkie zmianyJuż od 1 lipca wielka zmiana w 500 plus. Dotknie wielu rodzin, które nie miały o niej pojęciaCzytaj dalej

Obniżka wynagrodzeń dotknęła prawie wszystkich pracowników

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę w sprawie wynagrodzeń w Polsce, to spadek przeciętnej płacy. Dla porównania w poprzednich miesiącach rosły one około 7 procent, dziś wynosi niecałe 2 procent. Spadek dynamiki płacy to skutek pandemii i tego, jak wpłynęła ona na wiele branż. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego branże, które najbardziej ucierpiały w ostatnich miesiącach, to branża hotelarska i gastronomiczna, gdzie zarobki spadły o prawie 7 procent.

GIS przekazał także, że w porównaniu z poprzednimi latami obniżone zostały płace w magazynach, usługach wspierających transport, w fabrykach mebli, produkcji maszyn i urządzeń, w przedsiębiorstwach produkujących samochody. Jedyny wzrost płac można było zaobserwować w handlu detalicznym, niestety z pominięciem sklepów spożywczych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Michał Wiśniewski matka tragediaMama Wiśniewskiego przerwała milczenie. Wiele osób nie miało pojęcia o wielkiej tragediiCzytaj dalej

Co przyniosą nadchodzące miesiące?

W kwietniu gospodarka w kraju została prawie zupełnie zamrożona. Dziś trwa proces stopniowego rozmrażania. Niestety, w żaden sposób nie przekłada się to na wzrost wynagrodzeń. Zgodnie z przewidywaniami ING Banku Śląskiego następne miesiące nie przyniosą poprawy. W bieżącym roku płace mają wzrastać zaledwie do 1 procenta.

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badania w polskich firmach. Okazuje się, że aż 66 procent z nich planuje utrzymać niskie płace. Co więcej, aż 21 procent pracodawców wciąż planuje obniżki wynagrodzeń. Aż 19 procent z nich ma zamiar obciąć pensje wszystkim swoim pracownikom, a tylko 2 procent ma takie plany co do kadry zarządzającej. 9 procent firm w Polsce myśli nad tym, by podnieść wynagrodzenia.

Dzisiaj grzeje:

1. Udało się, media obiegła wiadomość o Jolancie Kwaśniewskiej. Gratulujemy i bijemy brawa

2. Pogoda nas nie rozpieszcza, najzimniejszy maj od 29 lat. Synoptycy mają jeszcze gorsze wieści

Obniżka wynagrodzeń to nie wszystko, co planują pracodawcy

Nie tylko Polski Instytut Ekonomiczny bada zachowania na rynku pracy. Badania Willis Towers Watson, które odbyły się w kilku krajach europejskich, pokazały, że obniżki pensji, to nie wszystko, co planują wprowadzić pracodawcy, by przetrwać kryzys gospodarczy. Okazuje się, że w wielu firmach można spodziewać się całkowitego zamrożenia płac, obniżenia wymiaru pracy, co przełoży się na zmniejszenie wynagrodzenia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
  3. Najnowsze informacje w sprawie zdrowia Piotra Rockiego. Nie jest dobrze, smutne doniesienia ze szpitala
  4. Jaką emeryturę dostaje ksiądz? Ujawniamy stawki, zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o stawkach duchownych
  5. Sytuacja jest napięta, każda godzina niesie zagrożenie. Wprowadzono pilny alarm, najgorzej jest na południu
  6. Właśnie ogłoszono ogromne zmiany. Największe zaczną się już 15 czerwca
  7. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

Odkrycie mozaikaKopali w ziemi i nagle usłyszeli dziwny dźwięk. Gdy zobaczyli co znaleźli, zaniemówiliCzytaj dalej

źródło: Rzeczpospolita

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News