Lekarze ostrzegają, odkryto rzadki objaw koronawirusa. Anosmia często jest jedynym znakiem

Lekarze ostrzegają, odkryto rzadki objaw koronawirusa. Anosmia często jest jedynym znakiem Źródło: Pixabay leo2014

Chociaż objawy koronawirusa określa się jako grypopodobne, nie wykluczone, że niektóre z nich mogą być bardzo specyficzne. Niedawno naukowcy z Brytyjskiego Towarzystwa Rynologicznego, którzy zajmują się chorobami nosa, stwierdzili, że anosmia może również należeć do objawów obecności SARS-CoV-2.

Objawy koronawirusa najczęściej są kojarzone z podwyższoną temperaturą, uczuciem zmęczenia, kaszlem i bólem gardła. Większość z nich przypomina powszechnie znaną grypę. Naukowcy jednak, w niektórych przypadkach zaobserwowali występowanie także anosmii. Teraz alarmują o czujność lekarzy.

Badając objawy koronawirusa, naukowcy nie wykluczają także anosmii. Jest to utrata funkcji węchu, która może być zarówno wrodzona, jak i nabyta w wyniku wypadku lub powikłań po chorobie. Niedawno prezes Brytyjskiego Towarzystwa Rynologicznego opublikował dokument, z którego wynika, że anosmia wywołana infekcją wirusową to jedna z najczęstszych przyczyn utraty węchu u dorosłego człowieka. Jednym z nich może być koronawirus.

Nowe, bardzo rzadkie objawy koronawirusa

Te specyficzne objawy koronawirusa, jakimi mogą być utrata węchu i smaku, zanotowano również w Polsce. Wracający z Austrii 17-latek nie wykazywał typowych symptomów grypopodobnych - nie kaszlał, nie miał gorączki. Jednak chłopak spod Ostrowa Wielkopolskiego miał zaburzenia powonienia i smaku. Postanowiono poddać go testowi na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wynik okazał się pozytywny.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Badając objawy koronawirusa, naukowcy z Brytyjskiego Towarzystwa Rynologicznego podpierali się także danymi zebranymi w Korei Południowej, Włoszech i Chinach. Z dokumentów wynika, że za wiele przypadków anosmii opowiadał właśnie COVID-19. Choroba wywołana koronawirusem sprawiała, że chorzy tracili powonienie całkowicie lub częściowo.

Dzisiaj grzeje: 1. Przykre wieści od Małgorzaty Rozenek. Koniec ciąży okazał się dramatyczny

2. Nie żyje zwycięzca „Top Chefa”. Zmarł na koronawirusa, miał 59 lat

Naukowcy podkreślają, że te specyficzne objawy koronawirusa coraz częściej pojawiają się wśród zgłaszających się zarażonych osób. Wzrost takich przypadków odnotowuje się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Iranie oraz Francji. Zdaniem naukowców osoby, które zgłaszają problem z powonieniem, powinny być izolowane na siedem dni, do czasu, aż okaże się, czy zaraziły się wirusem SARS-CoV-2.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy
  2. Kuriozalna wypowiedź mistrzyni olimpijskiej. Epidemia to "kara od Boga za obrażanie Rosji"
  3. TVN przekazał radosne informacje, już nie tylko pacjent 0. Coraz więcej Polaków wyleczonych z koronawirusa
  4. Niewyobrażalna tragedia wstrząsnęła woj. mazowieckim. Nie żyje 3,5 letni chłopiec, mama zabrała go na spacer
  5. Naukowcy odkryli nowy sposób rozpowszechniania koronawirusa. Nie tylko kaszel i kichanie
  6. Bezdomny poprosił w restauracji o resztki jedzenia. Gości zamurowało słysząc odpowiedź kierownika

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News