Koronawirus wywołuje w płucach burzę cytokinową. Przez nią chorzy umierają, nawet lekarze łapią się za głowy

Koronawirus wywołuje w płucach burzę cytokinową. Przez nią chorzy umierają, nawet lekarze łapią się za głowy Źródło: pxhere gcasasola

Objawy koronawirusa. Okazuje się, że COVID-19 wywołuje w płucach burzę cytokinową. To właśnie przez nią chorzy umierają, a lekarze łapią się za głowy. Czym jest burza cytokinowa?

Objawy koronawirusa to przede wszystkim wysoka gorączka, kaszel i osłabienie organizmu. Niestety, w niektórych przypadkach COVID-19 atakuje w takim tempie i w taki sposób, że zdrowie pacjenta pogarsza się z minuty na minutę, sprawiając, że nawet lekarze łapią się za głowy, nie wiedząc, co robić, by pomóc choremu. Reuters przekazał, że dzieje się tak z powodu tak zwanej burzy cytokinowej. 

Objawy koronawirusa mogą różnić się w zależności od pacjenta

Jak przypomina Reuters, u większości pacjentów, którzy są zarażeni koronawirusem, choroba ma łagodny przebieg, a nawet bezobjawowy. Zgodnie z oficjalnymi statystykami zaledwie w 5 procentach przypadków chorych, COVID-19 ma ostry przebieg i zagraża życiu pacjenta. 

Zgodnie ze słowami specjalistów, nigdy nie ma pewności, jak przebiegnie choroba. Niekiedy sytuacja może zmieniać się z minuty na minutę, a stan zdrowia nagle ulega pogorszeniu, nie dając wcześniej żadnych objawów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Informacje, które przekazał Reuters, sprawiły, że nawet lekarze są w szoku. Kiedy tempo nagle ulega pogorszeniu, a następnie pojawia się zgon związany z COVID-19. Okazuje się, że dzieje się tak ze względu na tzw. burzę cytokinową..

Burza cytokinowa - czym jest? 

Burza cytokinowa to zjawisko, kiedy w reakcji na patogeny następuje wydzielanie cytokin, czyli białek wpływających na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek, które biorą udział w odpowiedzi odpornościowej. 

- Sam wirus nie niszczy płuc, jedynie inicjuje bardzo silny stan zapalny, a w płucach rozwija się wtedy burza naszych cytokin, a nie sam wirus - przekazał Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Dzisiaj grzeje: 1. Mateusz Morawiecki przekazał nowe zakazy dla Polaków. Dużo się zmieni, Polacy przecierają oczy ze zdumienia
2. Mateusz Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia. Wiadomo dokładnie, do kiedy będą zamknięte szkoły

Zbyt duża produkcja cytokin ma fatalne skutki dla zdrowia chorego, powodując groźne nadciśnienie tętnicze krwi, uszkodzenie płuc, ale także innych narządów zewnętrznych. W przypadku takich pacjentów lekarze wprowadzają blokery interleukiny 6, które mają zatrzymać produkcję cytokin.  

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dramatyczny list lekarza. Sytuacja w niektórych z polskich szpitali jest bardzo zła
  2. Mistrz świata zamordowany przed swoim domem. Sportowiec osierocił trójkę dzieci
  3. Żona Roberta Janowskiego jest zrozpaczona. Zamieściła w sieci porażający apel
  4. Morawiecki mówi o końcu kwarantanny. Jest bliżej niż się wydaje
  5. Nie każdy może poświęcić pokarm w domu. Trzeba spełniać jeden kluczowy warunek
  6. 8 policjantów urządziło skandalicznego grilla nad jeziorem. Złamali obostrzenia, nie mieści się w głowie

źródło: interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News