objawy niebezpieczne powikłania niewb
Unsplash Adam Nieścioruk
Joanna Szwalikowska - 22 Października 2020

Aż 58% chorujących na koronawirusa zmaga się z niebezpiecznym powikłaniem. Wiemy, czym się objawia

Jakie są objawy jednego z niebezpiecznych powikłań po przebyciu koronawirusa? Jak wykazało badanie, aż 58 proc. osób się z nim zmagało. W przypadku jego wystąpienia, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na śmierć.

Koronawirus to choroba, która wciąż jest ogromną tajemnicą. Jedno z powikłań, do którego może dojść po przebyciu choroby, wiąże się z dużym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jakie są jego objawy?

Pielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczećPielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczećCzytaj dalej

Jakie objawy dają niebezpieczne powikłania po koronawirusie?

Lekarze z ośrodków medycznych z całego świata informują, że koronawirus może dawać takie powikłania jak: stan zapalny tkanek serca, ostrą niewydolność nerek, uszkadzać jelita oraz wątrobę czy prowadzić do zaburzeń mających podłoże neurologiczne. W Stanach Zjednoczonych udało się zaobserwować niepokojące zjawisko. Niemal połowa hospitalizowanych pacjentów, cierpiących na koronawirusa miała krew lub białko w moczu.

Krew lub białko w moczu może sugerować, że w organizmie doszło do uszkodzenia nerek. Jak się okazuje, w Nowym Jorku liczba osób, które chorowały na COVID-19 i wymagały dializy, była na tyle duża, że placówki medyczne potrzebowały pomocy specjalistów z innych stanów. Najnowsze badanie ekspertów z Imperial College London mówiły również o nagłym upośledzeniu działania nerek, które miałoby się rozwijać w ciągu zaledwie kilku dni. Jego przyczyną był koronawirus.

Pacjenci, którzy cierpią na przewlekłą chorobę nerek, są w o wiele większym stopniu narażone na śmierć w wyniku zakażenia koronawirusem. Naukowcy postanowili przebadać 372 pacjentów, które zakaziły się COVID-19. Jak się okazało, aż 58 proc. z nich zmagała się z jakimś uszkodzeniem nerek. U 45 proc. z kolei miało się rozwinąć ostre uszkodzenie nerek. 13 proc. miało cierpieć z powodu przewlekłej choroby nerek. Natomiast 42 proc. nie miało żadnych problemów z nerkami.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Część pacjentów nie miała wcześniej żadnych problemów z nerkami, dlatego z badań naukowców wynika, że niewydolność rozwinęła się po przebyciu koronawirusa. Szczególnie naukowców zaniepokoił fakt, że u osób zakażonych z ostrą niewydolnością nerek, zmarło aż 48 proc. osób. U zakażonych z przewlekłymi chorobami nerek w stadiach od 1. do 4., zmarło natomiast aż 50 proc. pacjentów. U osób zakażonych, lecz bez chorób nerek, zmarło 21 proc. chorych.

- Rzeczywiście tak jest, że w przebiegu choroby COVID-19, może dochodzić do ostrego uszkodzenia nerek i zdarza się to wcale nie tak rzadko. Ostra niewydolność nerek może dotyczyć do 10 proc. pacjentów, którzy chorują na COVID-19 - przekazała Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, cytowana przez portal.abczdrowie.pl. Jakie są objawy niewydolności nerek?

Ostra niewydolność nerek daje dość swoiste objawy, jak np. biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty lub krwotoki. Niewydolność przewlekła natomiast może być o wiele trudniejsza do wykrycia. Bardzo często przez lata może ona nie dawać żadnych objawów. W funkcjonowaniu naszego organizmu mogą zajść zmiany, które tłumaczyć będziemy przepracowaniem lub zmęczeniem. Tymczasem jest to znak tego, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Jednym z pierwszych objawów wskazujących na niewydolność nerek, który powinien nas zaniepokoić, jest nieustanne poczucie zmęczenia, wyczerpania organizmu, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Wszystkiemu winne są toksyny oraz zanieczyszczenia gromadzące się we krwi. Stopniowo doprowadzają one do zaburzania pracy wszystkich układów oraz organów, włączając w to mózg.

Dzisiaj grzeje:

1. Z ostatniej chwili: Właśnie zapadła decyzja dot. zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych

2. Od soboty cała Polska będzie strefą czerwoną? Morawiecki właśnie przekazał, wszystko jasne

3. Wszystko poszło w programie na żywo. Morawiecki powiedział, co czeka Polaków od soboty

Ten sam powód może doprowadzić do problemów z zasypianiem oraz pogorszeniem się jakości snu. W momencie kiedy nerki nie filtrują prawidłowo krwi, toksyny nie są wydalane z moczem, lecz pozostają w naszym organizmie. Równowaga wodno-elektrolitowa zostaje zaburzona, a to wpływa na jakość snu.

Niewydolność nerek może również być przyczyną pogorszenia się stanu skóry. Z tłustej może ona zmienić się w suchą oraz swędzącą. Dzieje się tak, ponieważ oprócz filtrowania krwi, nerki dbają również o stan kości, a także produkcję czerwonych krwinek. Mają także wpływ na utrzymanie odpowiedniej ilości minerałów we krwi. Nieprawidłowa praca nerek doprowadza więc do zmniejszania się ilości składników mineralnych, a to przekłada się m.in. na suchość skóry i problemy z kośćmi. Warto zwrócić również uwagę na to, czy nie zmieniła się częstotliwość oddawania moczu, jego kolor oraz zapach. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i zrobić badania moczu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Brzeg. Policja rozbiła nielegalną fabrykę szczeniąt. Hodowcy chcieli zbić na nich fortunę, więzili ponad 70 zwierząt
  2. Trener Legii Warszawa ostro skrytykował Aleksandara Vukovicia. Zabrał głos w telewizji na żywo, fani nie mogli uwierzyć
  3. Klamka zapadła. Premier właśnie potwierdził, ogromna zmiana dla wszystkich seniorów
  4. Wiadomość z ostatniej chwili: rzecznik rządu potwierdził. Wszyscy Polacy oficjalnie dowiedzą się jutro
  5. Po śmierci Gnatowskiego, Andrzej Grabowski zrobił jedną rzecz. Pożegnanie "Ferdka" z "Boczkiem" wyciska łzy
  6. Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje
  7. Hitowy przepis na sałatkę z ogórka znacznie lepszą niż mizeria. Zawsze wychodzi wspaniała
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Portal.ABCzdrowie, Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News