Po wizycie amerykańskiej pierwszej pary w Warszawie odtrąbiono sukces. Podpisano memorandum w sprawie zakupu rakiet Patriot, padły też zapewnienia dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dodatkowo Donald Trump wygłosił przemówienie na pl. Krasińskich, które dobrze odebrano i gorąco oklaskiwano. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z jego przebiegu. 

Pojawiły się już głosy odnoście roli jaką w przemówieniu odegrała Melania, żona prezydenta USA. Zapowiadając męża miała zachować się niezgodnie z protokołem dyplomatycznym. Eksperci zwrócili uwagę także na mównicę, zza której amerykański przywódca zwrócił się do Polaków.

Donald Trump przemawiał zza mównicy opatrzonej Wielką Pieczęcią Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Dr Sibory – historyka dyplomacji – jest to zachowanie skandaliczne i nie powinno mieć miejsca. Od razu porównał tę wizytę amerykańskiego prezydenta do wizyty Baracka Obamy z 2014 roku. Wtedy na mównicy, za którą stał 44. prezydent USA widniał herb Rzeczypospolitej Polskiej.

– To spotkanie zostało zorganizowane na życzenie ambasady USA, które nie było elementem oficjalnej wizyty i Pałac Prezydencki, czyli minister Łapiński, publicznie to mówił. Że to nie jest element wizyty i my za to nie odpowiadamy. Całe spotkanie było źle oflagowane z naszego punktu widzenia, bo było więcej flag amerykańskich niż polskich. Na pewno robili to Amerykanie, bo ich flaga była pierwsza. Ten teren stał się terenem amerykańskim na ten czas. Ja takiej formuły nie znam w protokole dyplomatycznym. A przecież on był naszym gościem. Oddaliśmy fragment miasta na ich życzenie. To było niedopuszczalne, to trzeba rozpatrywać w kategoriach poniżenia, choć nie chcę używać takiego mocnego słowa. Nasz prezydent stał się gościem. Nagle się okazało, że gospodarzem jest Melania Trump z mężem – stwierdził Dr Sibora.

Jego zdaniem polski prezydent nie ma co liczyć na podobną sytuacje podczas swojej przyszłorocznej wizyty w Ameryce. Pokazywać to ma, jak nierówne są stosunki między oboma państwami.

Barack Obama podczas wizyty w Warszawie w 2014 roku
Donald Trump w Warszawie

źródła: natemat.pl

 

 

...

Zobacz również

Zobacz również