Barack Obama ponownie odmówił spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, choć była ku temu okazja. Chodzi o Szczyt Nuklearny w Waszyngtonie, podczas którego prezydent USA nie znajdzie czasu na rozmowę w cztery oczy z głową polskiego państwa. Dyplomaci przekonują, że to już celowy afront ze strony Białego Domu, bowiem strona polska ponownie mocno zabiegała o to spotkanie. Zapowiadane jest schłodzenie stosunków, choć nowa władza liczyła na ścisły sojusz z USA.  

Prezydent Duda weźmie udział w Szczycie Nuklearnym w Waszyngtonie, jednak mimo usilnych starań, znowu nie spotka się z prezydentem Obamą. Oczywiście, krótka wymiana zdań i uścisk dłoni zapewne będzie mieć miejsce, ale na więcej nie ma co liczyć. Kancelaria Prezydenta opublikowała program wizyty w USA, który nie zawiera spotkania z Barackiem Obamą.

Dyplomaci analizujący sytuację mówią jasno: w języku dyplomacji to już po prostu afront ze strony USA. Prezydent Duda bardzo liczył na to spotkanie, a okazuje się, że Waszyngton rozważa schłodzenie stosunków z Polską i celowo poniża najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej. Barackowi Obamie nie odpowiada sposób rządzenia Polską przez nowe władze, szczególnie lekceważenie opinii Komisji Weneckiej oraz zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawę skomentował m.in Eugeniusz Smolar, były szef Centrum Stosunków Międzynarodowych. Po konsultacji z kołami dyplomatycznymi napisał na Twitterze:

– Obama nie przyjmie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Departament Stanu rozpatruje schłodzenie stosunków. 

Prezydent Duda spotka się za to z prezydentami Turcji, Gruzji oraz Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Przywódca Kuby nie dał się poklepać Obamie i złapał jego rękę (video)

ZOBACZ TAKŻE – USA stawiają na KOD. Zaprosili Kijowskiego, będzie w Kongresie

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

...

Zobacz również