Podczas rozpoczynającego się dzisiaj szczytu NATO politycy z niemal całego świata spotykają się ze sobą i rozmawiają na temat najważniejszych spraw dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego i stabilności poszczególnych krajów. Jednym z najważniejszych z punktu widzenia Polski spotkaniem było spotkanie prezydenta USA z polską głową państwa. Po rozmowie w cztery oczy politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, podczas której Barack Obama na oczach całego świata skrytykował rządy PiS i prezydenta Dudę. 

Od samego rana w Warszawie mają miejsce liczne spotkania przywódców państw sojuszu północnoatlantyckiego w ramach szczytu NATO. Jednym z najbardziej oczekiwanych było spotkanie polskiego prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą.

Po rozmowie dwóch przywódców w cztery oczy, zorganizowano konferencję prasową, na której miano poinformować o przebiegu rozmów.

Najpierw głos zabrał prezydent Duda, który pokrótce streścił przebieg rozmów tj. wyraźna wola współpracy militarnej obydwu krajów, wciąż silna przyjaźń pomiędzy naszymi państwami i podobnego typu typowo dyplomatyczne ogólniki.

Gdy głos zabrał Barack Obama nic początkowo nie wskazywało na to, że głównym punktem jego przemówienia będzie krytyka rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz samego prezydenta.

 – To długie dążenie Polaków w zakresie niepodległości i wolności, narodzenie się polskiej demokracji po zimnej wojnie były inspiracją dla ludzi w całej Europie i na całym świecie. Także w Stanach Zjednoczonych. Postęp Polski pokazuje, że demokracja i pluralizm nie są ograniczone kulturowo czy do jakiegoś konkretnego kraju. To wartości uniwersalne, a centralną zasadą polityki USA jest wspieranie tych wartości, także wobec naszych sojuszników – zaczął Obama.

 – I w tym duchu wyraziłem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślam, że szanujemy suwerenność i fakt, iż parlament pracuje nad ustawą, która ma to uregulować, ale jako przyjaciel wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce. Demokracja to nie tylko słowa w Konstytucji, ale praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa. To są wartości, na którym Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, a także u sedna traktatu NATO. Praworządność i demokracja – wytknął w stronę polskiego prezydenta Barack Obama.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził również nadzieję, że Polska dzięki swoim doświadczeniom w walce z komunizmem, będzie w stanie pokonać „wszystkie trudności” i nadal będzie świecić przykładem dla demokratycznego świata, jak to było jeszcze niedawno.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: interia / wp / tvn24

...

Zobacz również