O tej wielkiej bitwie Polacy już zapomnieli! A to ona dała nam moskiewski tron

O tej wielkiej bitwie Polacy już zapomnieli! A to ona dała nam moskiewski tron Źródło: fot. wikimedia.org/Kazimierz Olszański: Wojciech Kossak, Ossolineum 1982

Jedna z najważniejszych bitew w historii Polski powoli odchodzi w zapomnienie. Jest to poważny błąd, gdyż fantastyczne zwycięstwo nie dość, że otworzyło drogę do moskiewskiego tronu, to pokazało jeszcze niesamowitą skuteczność polskiego wojska.

4 lipca 1610 doszło do starcia między wojskami hetmana Stanisława Żółkiewskiego a armią dowodzoną przez Dymitra Szujskiego wzmocnioną o szwedzkie posiłki dowodzone przez Jakuba Pontussona De la Gardie. Polskie siły składały się z niewiele ponad 5 tysięcy husarzy, 200 piechurów i 2 dział polowych. Naprzeciw nim stanęło około 20-30 tysięcy Rosjan wspieranych przez 8 tysięcy najemników i 11 dział. Siły Hetmana nie tylko rozbiły przeważające liczebnie moskiewskie wojska, ale także skłoniły cudzoziemskich najemników do złożenia broni. Całe starcie skończyło się szaleńczą ucieczką Szujskiego i resztek jego potężnej armii. Historyczna wygrana sprawiła, że spanikowani bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego  i mianowali na to miejsce polskiego królewicza Władysława, natomiast hetman Żółkiewskiemu otworzyło bramy do Moskwy. Warto pamiętać o tym, w dniu tego historycznego zwycięstwa.

Następny artykuł