Mówi dziś o nim cały świat. Jednak prezydent Andrzej Duda wcale nie ma się z czego cieszyć. Polski prezydent wcale nie ma dobrej prasy. Pojawiają się nawet głosy, że wrócił w łaski prezesa i znów jest jego wiernym przybocznym.

47 organizacji praw człowieka (w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka) apeluje do polskiego prezydenta. Wszyscy wzywają go do ochrony polskiej Konstytucji. Jak czytamy w liście skierowanym do Dudy, „proponowane przez prezydenta ustawy są zagrożeniem dla odrębności i niezależności sądów”.

 Z przykrością zauważamy, że ustawy wniesione przez Pana do Sejmu – jako konsekwencja historycznej decyzji z lipca 2017 r. – są zagrożeniem dla odrębności i niezależności władzy sądowniczej, a tym samym dla prawa polskich obywateli i obywatelek do niezawisłego sądu. Ustawa o KRS umożliwia Sejmowi kontrolę nad składem instytucji mającej chronić sądy i sędziów przed politykami. Z kolei nowa ustawa o SN pozwala na arbitralne usunięcie niektórych sędziów Sądu Najwyższego z zajmowanych stanowisk i tworzy iluzję sprawiedliwości poprzez wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej – czytamy w liście do Dudy.

ZOBACZ TAKŻE: Duda zapamięta to na długo. W Gdańsku pogonili go jak wroga

Mówi o nim cały świat

Nie ma się z czego cieszyć, że cały świat mówi o prezydencie Polski. Organizacje zajmujące się prawami człowieka ostrzegają, że skutki decyzji o podpisaniu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym będą odczuwane przez polskich obywateli i obywatelki przez wiele lat. Dadzą też obecnej władzy jeszcze większą kontrolę nad codziennością milionów obywateli.

ZOBACZ TAKŻE: Wyborcy nie pozostawiają złudzeń. Duda MIAŻDŻY Morawieckiego

Źródło: onet.pl

Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]


Synowie znanych polityków, którzy poszli w ślady ojców [ZOBACZ!]

...

Zobacz również