O co chodzi?! Polskie Ministerstwo Zdrowia wynajęło ZAGRANICZNEGO SZPIEGA

O co chodzi?! Polskie Ministerstwo Zdrowia wynajęło ZAGRANICZNEGO SZPIEGA Źródło: Fot. Wikimedia Commons (Adrian Grycuk) - Pixabay (vloveland)

Kiedy w czerwcu zeszłego roku w Centrum Zdrowia Dziecka trwał protest pielęgniarek, Konstanty Radziwiłł zdecydowanie nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji. W momencie, w którym stała się jednak niebezpieczna dla rządu, a interweniować musiała nawet sama Beata Szydło, minister zdrowia zdecydował się na niecodzienne środki rozwiązania problemu - wynajął węgierskiego speca od inwigilacji.

Miklós Szócska jest obecnie szefem Institute of Digital Health Sciences na Uniwersytecie Semmelweis. Gdy został poproszony o pomoc przez polskie władze, był blisko związany z Viktorem Orbanem. Na co dzień zajmuje się używaniem bardzo zaawansowanych narzędzi i algorytmów do sprawdzania oraz zdobywania w internecie danych dotyczących ochrony zdrowia. Dla ministra Radziwiłła zajął się za to... inwigilowaniem osób zaangażowanych w strajk pielęgniarek. Według dziennikarzy "Wprost" Szócska skontrolował aktywności wyznaczonych przez polskie władze osób, sprawdził ich komentarze na Facebooku, a także sposób, w który wypowiadają się w zamkniętych grupach. Uczestniczki zeszłorocznego strajku są zszokowane tym, na co zdecydował się w ich sprawie rząd. -  Nie mogę w to uwierzyć. To przecież inwigilacja. Jak można badać coś takiego jak zamknięta grupa? Ja nawet nie odgrywałam tam żadnej szczególnej roli, tylko organizowałam wyjazd z Kielc, kiedy osoby z Warszawy zaczęły organizować pikiety pod Centrum Zdrowia Dziecka. Widzę tam moich znajomych, którzy nie są pielęgniarkami, tylko na przykład fizjoterapeutami. Są moje cytaty z postów utworzonych, gdy organizowaliśmy wyjazd do Warszawy. Ministerstwo analizowało coś takiego? W jakim celu? – pyta zdziwiona Katarzyna Siudak, pielęgniarka ze świętokrzyskiego. Ani ona, ani obywatele nie otrzymają jednak zapewne konkretnej odpowiedzi w tej sprawie.

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News