Agencja Kantar Public zbadała dla Instytutu Spraw Publicznych preferencje młodych Polaków, jeśli chodzi o najpopularniejsze partie polityczne. Wyniki są zaskakujące. Gdy dojdzie do wymiany pokoleń, PiS i PO nie będą miały według nich czego szukać na scenie politycznej.

Badana grupa od 15 do 24 lat zdecydowanie zaskoczyła swoimi odpowiedziami, ponieważ nijak mają się one do obecnego układu politycznego w Polsce. W ankiecie respondenci mieli ocenić swój stosunek do konkretnych ugrupowań oraz ich przywódców w skali punktowej, a także określić prawdopodobieństwo oddania głosu na każdą z partii.

Oto wyniki najnowszych badań:

Kukiz’15: 27%
Wolność: 19%
Nowoczesna: 14%
PiS: 13%
PO: 13%
Razem: 6%
PSL: 6%
SLD: 4%
IP: 4%

Oprócz niskiego poparcia dla najważniejszych partii, dziwić może także brak Ruchu Narodowego w zestawieniu. Stało się to prawdopodobnie przez jego powiązania z Kukiz’15 i decyzję o startowaniu jego członków w wyborach z list klubu.

PiS i PO z pewnością powinny wyciągnąć z wyników badania poważne wnioski. Jeśli bowiem nie przekonają do siebie młodego lub dorastającego elektoratu, ich przewodnia pozycja na polskiej scenie politycznej może się szybko zmienić.

...

Zobacz również