Nowy projekt PiS: Wzrosną ceny wody, prądu i żywności

Nowy projekt PiS: Wzrosną ceny wody, prądu i żywności Źródło: źródło/wikimedia.org, flickr.com

Projekt PiS o tzw. prawie wodnym zakłada wzrost kosztów eksploatacji wody. Choć prawo to dotyczy przedsiębiorstw, a nie zwykłych obywateli, jego wprowadzenie odbije się na kieszeniach tych drugich.

W myśl ustawy, ceny wody dla przedsiębiorstw zostały znacznie podwyższone. Zakłady przemysłu spożywczego muszą liczyć się z ponad dwudziestokrotnym wzrostem ceny 1m3 wody. Dotychczas koszt 1m3 wody wynosił 10 groszy. Teraz te same przedsiębiorstwa zapłacą 2,10 zł.

Z pobranej wody rozliczane będą także elektrownie, elektrociepłownie i przedsiębiorstwa, które wykorzystują wodę w celach rolnych. Te podmioty jak dotąd nie płaciły za pobór wody. Wszystko przez "prawo wodne", według którego opłatami zostaną objęte wszystkie ośrodki zużywające dziennie więcej niż 5m3 wody.

To oznacza wzrost cen prądu elektrycznego i żywności. Wynika to z tego, że podmioty objęte prawem wodnym najprawdopodobniej część kosztów przeniosą na klientów.

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że nowe prawo jest próbą dostosowania polskiej polityki wodnej do wymagań Unii Europejskiej. Prognozuje się, że do końca czerwca ustawa zostanie uchwalona. Rząd już liczy, że dzięki niej do budżetu wpłynie 4 mld złotych. Ministerstwo uspokaja przy tym, że Polacy nie odczują wzrostu cen lub te będą nieznaczne.

Co ciekawe, ustawa może nie wejść w życie. Samorządy są bowiem przeciwne prawu wodnemu i dążą do jego zablokowania.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: gazeta.pl pt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News