Nowy minister spraw zagranicznych zapowiada działania ws. Smoleńska

Ważne ministerstwo spraw zagranicznych objął Witold Waszczykowski. Dziennikarze TVN24 już zapytali go o katastrofę smoleńską oraz kwestię zwrotu wraku. 

Waszczykowski wypowiedział się w temacie katastrofy smoleńskiej, która najbardziej interesuje dziennikarzy chcących znać stanowisko nowego ministra spraw zagranicznych. Zapowiedział działania i gotowość do umiędzynarodowienia śledztwa. - Jeżeli Rosja nadal nie będzie chciała współpracować, skierujemy sprawę do gremiów międzynarodowych, będziemy ją umiędzynaradawiać. Będziemy skarżyć śledztwo, że jest przewlekłe, będziemy skarżyć do trybunałów rozjemczych sprawy o zwrot polskiego mienia. To nie wymaga żadnej wojny, wymaga po prostu uruchomienia wszelkich środków dyplomatycznych, które są w naszym zasięgu - mówił TVN24 Waszczykowski o zwrocie wraku. - W sprawie wraku będziemy pytać Rosjan, dlaczego tak długo przewlekają śledztwo. Już jako delegacja Sejmu i Senatu dwa lata temu przedstawiliśmy Rosjanom nasze stanowisko. Przetrzymywanie wraku nosi znamiona działania nieprzychylnego, wręcz wrogiego Polsce. Polacy nie rozumieją, dlaczego wrak jest przetrzymywany tak długo - mówił. Nowy szef MSZ wypowiedział się również na temat relacji z Rosją. - Są złe, oczywiście nie z naszej winy. Wynikają one z agresji rosyjskiej na Gruzję, potem Ukrainę, teraz już ze względu na zaangażowanie się Rosji na świecie w sposób wojenny. Wynikają też z tego, że Rosja pogwałciła Kartę ONZ, prawo międzynarodowe. Klucze do rozwiązania tego problemu są w tej chwili w Moskwie. To od Moskwy zależy, w jaki sposób poprawi stosunki nie tylko z Polską, ale z resztą naszej części cywilizacji - dodał Waszczykowski. Nowy minister jest historykiem i dyplomatą, który urodził się w 1957 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Był zastępcą Przedstawiciela RP przy NATO oraz ambasadorem RP w Iranie. Następnie pracował jako Podsekretarz Stanu w MSZ i negocjator tarczy antyrakietowej. W latach 2008-2010 był zastępcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Studiował na wydziale filozoficzno-historycznym na Uniwersytecie Łódzkim. W 1991 uzyskał tytuł magistra na Wydziale Stosunków Międzynarodowych w Oregon, USA. W latach 1992-93 pobierał nauki na temat bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w Genewie. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1993 roku na Uniwersytecie Łódzkim. Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: TVN24.pl Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News