Nowy kodeks pracy: Pracodawca zdecyduje co zrobić z waszą wypłatą

Nowy kodeks pracy: Pracodawca zdecyduje co zrobić z waszą wypłatą

Kodeks pracy od 2019 roku z pewnością ulegnie zmianie. Wszystko za sprawą rewolucyjnego pomysłu PiS. Pieniądze za nadgodziny, dotychczas wypłacane przy najbliższej wypłacie miesięcznej, trafią na specjalne subkonto i to pracodawca zdecyduje... co z nimi zrobi.

Kodeks pracy zmienia zasady przyznawania wynagrodzenia za nadgodziny. Niektórzy pracownicy już oburzyli się na ten pomysł, ponieważ zarządzanie ich środkami całkowicie przypadnie pracodawcy, a przez to nie będą mieli realnego wpływu na rozdysponowanie środków za swoją nadprogramową pracę.

W 2019 roku zmienią się zasady przyznawania pieniędzy za nadgodziny. Kodeks pracy według PiS może oburzyć pracowników

Na specjalne subkonto trafią nasze środki z nadgodzin. Aby z nich skorzystać, w pierwszej kolejności musimy zgłosić przełożonemu chęć odbioru ich w formie... wolnych dni. By cieszyć się dodatkowo zebranymi środkami, będziemy musieli poczekać, aż... pracodawca nas zwolni. Wtedy dopiero środki, które się uzbieramy z nadprogramowych godzin, będą mogły zostać wypłacone w formie przelewu. Jeśli jednak pracodawca nie udostępni nam możliwości odbioru nadgodzin w postaci urlopu, będzie musiał rozważyć obniżenie wymiaru pracy i różnice wypłacać ze środków z subkonta. W praktyce, będziemy przykładowo pracować 6 godzin, a pracodawca zobowiązany jest wypłacić nam środki z konta, wyrównujące wypłatę do tej odpowiadającej pełnemu etatowi. Dopiero po wykorzystaniu wszystkich możliwości, które określi kodeks pracy 2019 roku, będziemy mogli się cieszyć środkami zebranymi za nasze nadgodziny. Wielu dziwi takie rozwiązanie, bo nierzadko praca po godzinach wymaga od nas zaangażowania. Mimo to rząd nie ma zamiaru ułatwiać nam odbioru nadgodzin.

Nadgodziny po rozwiązaniu umowy o pracę

Co jeśli zdecydujemy się rozwiązać umowę o pracę, a na naszym koncie zebrały się nadgodziny? Wraz z zakończeniem stosunku do pracy zostanie także zamknięte konto. Pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia wszystkich środków z konta lub, jeśli okoliczności na to pozwolą, pracownik zwyczajnie wcześniej opuści zakład pracy. Rząd przygotował jeszcze inne nowe rozwiązania dla pracodawców. Po burzy, która się pojawiła w kwestii zasad odbierania niewykorzystanych dni urlopowych, ministrowie uciszyli ją stwierdzeniem: od 2019 roku urlop można chomikować.  1. Emeryci dostaną SWOJE 500 plus! Niesamowita decyzja rządu
  2. Disco polo powraca do łask! Zapłacimy za to grube pieniądze
  3. Pracownik Polsatu się wygadał. Tak Sławomir potraktował swoją żonę
Następny artykuł