Zwierzęta, które wykrywają raka. Niesamowite wyniki badań naukowców

Zwierzęta, które wykrywają raka. Niesamowite wyniki badań naukowców Źródło: Screenshot z youtube.com/GlamPaulaTV

Nowotwór to straszna choroba. Każdy przełom w medycynie, który może pomóc w wykryciu raka, odbija się w mediach szerokim echem. Najnowsze wyniki badań są szokujące. Okazało się, że psy w przyszłości mogą odegrać kluczową rolę w walce o zdrowie chorych pacjentów.

Nowotwór zabija rocznie tysiące Polaków. Wszystko z powodu późnego wykrycia zmian, które w zaawansowanym stadium są niemal nieuleczalne. Na pomoc przychodzą zwierzęta, które są w stanie wykryć z prawie 100-procentową skutecznością guza rozwijającego się w naszym organizmie.

Nowotwór, który rocznie zabija tysiące, może być wykryty przez psa

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, w których wzięły udział psy. Wszyscy dobrze znają właściwości węchowe tych zwierząt - są one w stanie ze sporej odległości wyczuć pożywienie. Naukowcy z BioScentDx postanowili wykorzystać umiejętności psów. W tym celu nauczyli je rozpoznawać jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów - raka płuc. Podawali zwierzętom ampułki z dwoma rodzajami krwi - jedna zawierała krew osoby chorej, a druga zdrowej. Po pewnym czasie psy umiały już niemal bezbłędnie odróżniać chorych od zdrowych, co było zaskoczeniem dla badaczy. Skuteczność tego rodzaju metody sięga nawet 96,7%, co jest wynikiem bardzo satysfakcjonującym.

W przyszłości naukowcy z BioScentDx zamierzają swoją metodę dopracować. Być może kiedyś będzie stosowana przesiewowo - szczególnie u osób najbardziej narażonych na zachorowanie na raka płuc.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Obecnie badaniem najtańszym i jednocześnie najpowszechniejszym (szczególnie w Polsce) jest RTG klatki piersiowej, które ze sporą skutecznością wykrywa nowotór. Według oficjalnych zaleceń palacze rentgen swoich płuc powinni wykonywać raz do roku

Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. W 90% przypadków rakowi płuc winne są papierosy. Trzeba zrezygnować z ich palenia, a z pewnością unikniemy zachorowania na chorobę, która rocznie zabija nawet ponad 20 tys. Polaków. Palacze często świadomi są, że paląc kiedyś mogą doświadczyć raka, ale pomimo tego nałóg silniejszy jest od rozsądku.

Rzuć więc palenie i zadbaj o swoje zdrowie. Jeśli zdążysz zrobić to przed 40 rokiem życia, to istnieje spora szansa, że rak płuc nigdy nie będzie twoim problemem.

  1. DRAMAT w M jak Miłość! Aktor wyrzucony z obsady za skandaliczne zachowanie
  2. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską
  3. Śmieszne czy żałosne? Kaczyńska, która nigdy nie musiała pracować o strajku nauczycieli
  4. Prognoza pogody na święta może Was zaskoczyć. Nie mamy dobrych informacji
  5. Tadeusz Rydzyk pogrąża się w programie na żywo. Po tym jego "fani" oprzytomnieją?
  6. Jednym ciosem znokautowała mężczyznę na wizji. Szok w programie Kuby Wojewódzkiego

 

Źródło: Fakt

Następny artykuł