Najbardziej złośliwy nowotwór zbiera śmiertelne żniwo. Można się przed nim uchronić

Najbardziej złośliwy nowotwór zbiera śmiertelne żniwo. Można się przed nim uchronić Źródło: fot. pixabay.com

Nowotwór dla wielu osób brzmi jak wyrok śmierci. Niestety coraz więcej osób zapada na tę potworną chorobę, która zbiera wśród ludzi prawdziwe śmiertelne żniwo. Na szczęście są sposoby, aby w porę go zdiagnozować i zapobiegać jego powstawaniu.

Nowotwór często stawiany jest na równi z rakiem, co nie do końca jest prawdą, ponieważ rak jest niczym innym jak rodzajem nowotworu. Jednak nie powinno się używać tych sformułowań, jako synonimów. Wszystko dlatego, że rak zawsze jest nowotworem złośliwym, który powstaje tylko i wyłącznie z tkanki nabłonkowej. Jednym z najbardziej śmiertelnych rodzajów tej choroby jest rak jelita grubego.

Nowotwór: rak jelita grubego, jak można go wcześnie wykryć?

Przede wszystkim trzeba obserwować to, jak zachowuje się nasz organizm, a dokładniej nasz cykl wydalniczy. Jeżeli często zdarzają nam się biegunki, które pojawiają się nagle i bez powodu, to bez wątpienia powinno wzbudzić to w nas zaniepokojenie. Takie objawy mogą oznaczać, że w naszym jelicie pojawiły się zmiany nazywane polipami, które w przyszłości mogą zmienić się w raka jelita grubego. Niestety często tłumaczymy to, mówiąc sobie, że mamy delikatny żołądek lub że zwyczajnie nam coś zaszkodziło. Pamiętajmy jednak, że nie wolno lekceważyć takich objawów, zwłaszcza gdy pojawiają się często. Na raka jelita grubego cierpią najczęściej u mężczyzn po 70 roku życia. Rzadko kiedy występuje u osób poniżej 40, ale nie oznacza to, że w ogóle nie występuje on u osób młodszych. Badaniem, które może nas uchronić przed znaczącym rozwinięciem się choroby, jest kolonoskopia, która bez wątpienia nie należy do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć, czy w naszym organizmie nie pojawiły się jakieś podejrzane zmiany. Jeżeli lekarz podczas badania zauważy polipy, to pobierana jest próbka, aby sprawdzić, czy nie zdążyły się zmienić już w raka. Oczywiście, jeżeli jest taka możliwość, to wszelkie niepokojące zmiany są usuwane na drodze operacji, co w znaczącym stopniu zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby. Niestety mało kto decyduje się na przeprowadzenie takiego badania. Jednak warto jest, je znieść, ponieważ od tego może zależeć nasze życie. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTY POD GALERIĄ

Rak jelita grubego: jak zapobiegać

Duży wpływ na prawdopodobieństwo pojawienia się tego raka ma nasza dieta. Przede wszystkim chcąc zwiększyć swoje szanse, należy zrezygnować z alkoholu oraz papierosów. Warto też ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych oraz nadmiernej ilości kalorii. Trzeba pamiętać, że otyłość nie działa negatywnie jedynie na naszą sylwetkę oraz kondycję fizyczną. Ważnym jest również, aby regularnie uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Warto zacząć od częstych spacerów, a z czasem można włączyć kolejne ćwiczenia. Wzbogacenie naszej diety o duże ilości warzyw i owoców, również nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Istotne są także regularne badania, które wskazać mogą we wczesnym stadium choroby, że coś złego się z nami dzieje. Jednak pamiętajmy, że nasz organizm również daje nam znać, że rozpoczyna się choroba nowotworowa. Nie lekceważmy tego i jeżeli faktycznie coś nas zaniepokoi, to udajmy się z tym do specjalisty. Absolutnie nie próbujmy się sami zdiagnozować przy użyciu Internetu, niestety, ale to tak nie działa. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Jaka fryzura ODMŁADZA po 50? Odejmij sobie lat włosami
  2. DRAMAT córki Beaty Tyszkiewicz. Przed laty jej przyjaciel popełnił na jej oczach samobójstwo
  3. Nie żyje gwiazdor wielkiego hitu Polsatu. Koszmarna wiadomość
  4. Skandaliczny wpis Palikota o incydencie z Ogórek. Nawet opozycja zaniemówiła
  5. Jackowski zdradza kiedy tak naprawdę przyjdzie wiosna! Pełne zaskoczenie
  źródło: Oh!me
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News