Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z tych objawów, koniecznie się przebadaj. To może być nowotwór

Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z tych objawów, koniecznie się przebadaj. To może być nowotwór Źródło: pxhere/manles

Nowotwór to podstępny wróg, ale odpowiednio wcześnie rozpoznany jest do pokonania. Dlatego warto dmuchać na zimne i nie dać się zaskoczyć. Odpowiednia profilaktyka może uratować życie!

Nowotwór to jedna z najczęstszych przyczyn umieralności. Statystycznie najwięcej zgonów w ubiegłym roku wystąpiło z powodu chorób układu krążenia, ale rak plasuje się na drugim miejscu. Jak zatem nie paść jego ofiarą? Specjaliści zgodnie twierdzą, że najważniejsze jest obserwowanie i kontrolowanie swojego organizmu. 

Polacy ignorują profilaktykę i badania, a potem jest już za późno

W Polsce profilaktyka walki z nowotworami nie jet jeszcze wystarczająco rozwinięta. Pomimo to, że osoby w określonym wieku mogą bezpłatnie wykonać badania diagnostyczne, takie jak kolonoskopia i mammografia, tylko 30 procent z nich korzysta. Na wzrost wskaźnika nie wpływają nawet dostarczane drogą pocztową imienne zaproszenia. Zagrożeni złośliwą chorobą nie muszą nawet zapisywać się na wizyty czy dojeżdżać do punktu diagnostycznego - to lekarze przyjeżdżają do każdej miejscowości. 

Tak niska statystyka świadczy o konieczności dalszego edukowania społeczeństwa. Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet z pozoru niegroźny objaw czy małe zgrubienie może być zwiastunem niebezpiecznej przypadłości. Jak zatem rozpoznać nowotwór?

Nowotwór zdiagnozowany wcześnie zwiększa szanse na wyzdrowienie

Odpowiedzi na to frapujące pytanie udzielił w czasie debaty pt. "Warto się badać. Badanie daje życie", prof. Krzysztof Bielecki. Lekarz stwierdził, że istnieje szereg symptomów, które pasują do każdego typu raka. Oczywiście, nie każdy organizm reaguje tak samo, więc mogą pojawić się także inne objawy. Te są jednak najbardziej powszechne:

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

 1. Zaburzenia w wypróżnianiu się - jeżeli spożywamy odpowiednią ilość płynów i dbamy o zdrową dietę, a mimo to pojawiają się zaparcia i biegunki można podejrzewać, że z układem trawiennym dzieje się coś niedobrego. Dodatkowym objawem jest częste oddawanie moczu.
 2. Zmiany skórne - przebarwienia, pokrzywki utrzymujące się ponad kilka miesięcy, na które nie działają żadne specyfiki, powinny wzbudzić nasz niepokój. W taki sposób manifestuje się nowotwór skory. Należy zwrócić uwagę także na znamiona. Jeżeli posiadają one regularny kształt, wszystko jest w porządku. Gdy jednak brzegi zrobią się rozlane, a barwa zmieni się na jaśniejszą, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 3. Wydzielina - upławy z miejsc intymnych, piersi, ślina pomieszana z krwią po kaszlu, wskazują na infekcję lub nowotwór układu rozrodczego, jelit lub płuc. Nie warto bagatelizować tych sygnałów.
 4. Guzy - najbardziej znany objaw. Każda kobieta przed snem powinna badać swoje piersi, aby wykluczyć zgrubienia. Aby upewnić się, że te nie występują należy udać się na mammografię. Tam też specjaliści podpowiedzą, jak należy prawidłowo obserwować piersi samej. Warto pamiętać, że guzki mogą wystąpić też w innych częściach ciała. 
 5. Niemożność przełknięcia jedzenia - dotyczy zwłaszcza pokarmów stałych. Gdy odczuwamy nieustający ból w przełyku, należy wykluczyć nowotwór układu pokarmowego.
 6. Kaszel lub nieustająca chrypka - mogą wskazywać na nadwyrężenie głosu lub raka krtani.
 7. Gorączka, zalewanie się potem w czasie snu - to charakterystyczne objawy chłoniaka. Wtedy warto zwrócić uwagę, czy węzły chłonne nie uległy powiększeniu. 

W razie wystąpienia takich symptomów, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Lepiej rozwiać ewentualne wątpliwości niż potem wyrzucać sobie brak rozwagi. 

ZOBACZ TAKŻE:

 1. ”Taniec z Gwiazdami” powróci! Iwona Pavlović zdradziła swoje typy do nowej edycji
 2. Małgorzata Kożuchowska jest w drugiej ciąży? Fani nie mają wątpliwości [FOTO]
 3. Dramatyczne informacje Polsatu. Na zachodzie Polski rozszalał się pożar, z którym walczą 32 zastępy straży pożarnej
 4. Doniesienia mediów nt. żony zabitego Adamowicza porażają. Prokuratura stawia zarzuty, chodzi o oszustwa finansowe
 5. TVN: rząd pilnie wysyła sms-y mieszkańcom 71 powiatów o sytuacji kryzysowej. Może nawet nie być prądu, takie idą burze
 6. Nie było łatwo, ale dziennikarze dotarli do prawdziwej, porażającej kwoty emerytury Głódzia. Wierni złapią się za głowy

Źródło: Zdrowie.wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News