Nowy lek pokonujący nowotwór zatwierdzony w Europie!

Nowy lek pokonujący nowotwór zatwierdzony w Europie! Źródło: .

Nowotwór - ta diagnoza zawsze brzmi jak wyrok. Bardzo możliwe, że już wkrótce będzie inaczej. Rewolucyjny lek został właśnie dopuszczony do użycia w Europie. Co ważne, można się o niego ubiegać także w Polsce.

Nowotwór może być wreszcie uleczalny. Nowy lek przeciwnowotworowy, larotrectinib, został wreszcie dopuszczony do użycia w Europie. To doskonała, z dawna wyczekiwana przez pacjentów wiadomość. 

Nowotwór już nie musi być wyrokiem. Nowy lek

Larotrectinib to lek z nowej generacji, jest ukierunkowany na czynnik genetyczny, a nie na typ czy lokalizację nowotworu. Media informują, że decydujące było badanie kliniczne. Lek podano chorej na włókniakomięsaka dziecięcego 2-letniej dziewczynce. Terapia trwała rok, a larotrectinib był ostatnią szansą na jej wyleczenie. I rzeczywiście - okazał się skuteczny, a stan zdrowia małej pacjentki znacznie się poprawił.

Choroba dwulatki była związana z nieprawidłowością genetyczną, zwaną fuzją genów NTRK. Jedna część jej DNA przypadkowo połączyła się z drugą, co doprowadziło do rozwoju nowotworu. Podobne fuzje występują przy raku mózgu, nerek czy tarczycy. Nowy lek pozwala wyleczyć to trudne do kuracji schorzenie, dlatego dopuszczenie go do sprzedaży w Europie jest dla pacjentów bardzo dobrą wiadomością.

Lek wciąż nie będzie jednak dostępny dla wszystkich - przeszedł pierwszy etap wprowadzania na rynek. Ale pacjenci mogą zgłaszać się do jego użycia w swojej terapii. W każdym przypadku konieczne jest przejście indywidualnej procedury. Nadzieje związane z larotrectinibem są ogromne - wszyscy liczą, że w najbliższym czasie zostanie udostępniony jak największej liczbie pacjentów, szczególnie chorym dzieciom, które pilnie potrzebują skutecznej kuracji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nowy lek także w Polsce

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, poinformował, że kuracja lekiem będzie możliwa także w Polsce. Lekarz prowadzący pacjenta może złożyć wniosek o wydanie zgody na pokrycie kosztów terapii nowym lekarstwem w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej.

Dzisiaj grzeje: 1. Polska aktorka była molestowana przez księdza. Do wszystkiego doszło w konfesjonale
2. Zaciągnął 12-latkę w krzaki i brutalnie zgwałcił. Potem oddał koledze, który nie miał dla niej litości

Zastosowanie leku będzie możliwe po spełnieniu przez danego pacjenta kryteriów dotyczących bezpieczeństwa. Terapia będzie także wymagała dodatkowego monitoringu i, z racji tego, że to nowy środek leczniczy, korzystania ze ścieżki zgłaszania działań niepożądanych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Każą opłacać udział w 500 plus. Inaczej ŻEGNASZ program
  2. Robert urodził się ze zdeformowaną twarzą. Przerażona matka porzuciła go w szpitalu
  3. Nagłe zmiany w programie! Emeryci stracą trzynaste emerytury
  4. Mama i tata wyszli na zakupy. W tym czasie ich 4-letnie dziecko umierało w męczarniach
  5. Okropne słowa syna Magdy Gessler. Wyznał bolesną prawdę o swoim dorastaniu

Źródło: Gazeta

Następny artykuł