Nowa metoda w walce z nowotworem. Pierwsze badania z użyciem CRISPR

Nowa metoda w walce z nowotworem. Pierwsze badania z użyciem CRISPR Źródło: MaxPixel/Common

Nowotwór nie mógł być pokonany przez człowieka już od dziesiątek lat. W ostatnim czasie jednak pojawia się coraz więcej metod i badań, które potwierdzają, że znalezienie skutecznego lekarstwa jest tylko kwestią czasu. Jedną z nich jest CRISPR.

Nowotwór jest jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej śmiercionośnych chorób znanych człowiekowi. Od wielu lat naukowcy z całego świata starają się opracować skuteczną metodę walki z tym schorzeniem. Chemioterapia, która w chwili obecnej jest najczęściej stosowana, wywołuje ogromne zniszczenia w ludzkim organizmie i jej użycie nie zawsze jest korzystne dla pacjenta.

Pojawiają się jednak nowe badania, między innymi wyniki izraelskiej grupy, która zapowiedziała, że do końca roku przedstawi skuteczny lek na raka. To daje dużo do myślenia. Inną metodę radzenia sobie z nowotworem opracowują naukowcy z USA - ich celem jest opracowanie szczepionki. Jeszcze inną drogą poszli Chińczycy. W zeszłym roku pewien chiński naukowiec opublikował wyniki swoich testów, w których zastosował metodę CRISPR, do stworzenia... człowieka odpornego na raka.

Nowotwór może im nie zaszkodzić. Metoda polegająca na genetycznym modyfikowaniu ludzi

CRISPR to technologia, która pozwala na bardzo precyzyjne modyfikowanie struktury DNA. Jest to metoda inżynierii genetycznej, która koniec końców sprowadza się do próby stworzenia nadczłowieka. W tym wypadku chiński naukowiec chciałby poprzez modyfikowanie DNA małych dzieci sprawić, że będą one odporne na mutacje nowotworowe.

Metoda doczekała się właśnie kolejnego przełomowego etapu. Rzecznik prasowy amerykańskiego Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii potwierdził, że dwie dorosłe osoby przechodzą obecnie kurację z użyciem CRISPR. W obydwu przypadkach standardowa terapia zakończyła się nawrotem nowotworu.

Już teraz trwają przygotowania, by tę metodę zacząć stosować powszechnie, jednakże potrzeba jeszcze wielu badań i testów, aby odpowiednio ją przygotować. Według dotychczasowych wyników, za pomocą CRISPR można skutecznie wyleczyć zainfekowane komórki. Twórcy porównują ją do metody wycinania i wklejania w komputerowym edytorze tekstu, jednak przeniesionej na łańcuch DNA.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Inżynieria genetyczna. Szansa czy śmiertelne zagrożenie?

Wiele osób wskazuje takie rozwiązanie za wielką nadzieję na walkę z rakiem. Jednak pojawiają się silne głosy, wskazujące na to, że nie jest to właściwy kierunek badań. Metody, mające wyprodukować człowieka doskonałego, przez jego modyfikację na poziomie genetycznym sprawia, że przychodzą na myśl filmy science-fiction lub film "Jestem legendą", które przedstawiły możliwe zagrożenia, wynikające z takich działań. Społeczeństwo jest pełne niepokoju, a wiele osób twierdzi, że w pierwszej kolejności należy skupić się na leczeniu już istniejących nowotworów, lub też wyprodukowaniu szczepionki, skoro jest to możliwe.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Nie żyje brytyjski aktor. Śledczy podejrzewają zabójstwo na zlecenie!
  2. Zbigniew Wodecki miał romans z piękną aktorką? Podobno ukrywał to przed całym światem
  3. 3-letnia córka nie miała siły pozować do zdjęć na Instagrama. Okrutna reakcja matki
  4. "Nie możemy w to uwierzyć". Sławomir Malicki nie żyje
  5. Policja pozwoliła Pudzianowskiemu na burdę w hotelu? Nowe fakty w sprawie
  6. Siedział przy otwartej trumnie żony. To co się wydarzyło, poruszyło nas do głębi

źródło: Wbur

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News