Nowotwór zaatakował kobietę w ciąży. Dramatyczna operacja, dwa życia w rękach lekarzy

Nowotwór zaatakował kobietę w ciąży. Dramatyczna operacja, dwa życia w rękach lekarzy Źródło: fot. pixabay.com/skeeze

Nowotwór dla każdej osoby jest potworną diagnozą, ale w przypadku, kiedy dotyka kobietę w ciąży to zamienia się w prawdziwy dramat, w którym od decyzji lekarzy zależy życie dwóch osób.

Nowotwór niestety może dotknąć każdego z nas. Nawet jeżeli prowadzimy naprawdę zdrowy tryb życia, to nie możemy całkowicie wykluczyć szansy, że w naszym organizmie zacznie powstawać guz. Dlatego tak ważne są regularne badania, które dają nam dokładny pogląd na to, w jakim stanie jest nasz organizm. W tym przypadku, 28-latka dowiedziała się o swojej dolegliwości podczas rutynowego badania przeprowadzonego przez jej lekarza prowadzącego ciążę.

Nowotwór zaatakował ją podczas ciąży

Nie da się ukryć, że taka diagnoza może powalić człowieka na łopatki. Na szczęście do podobnych sytuacji dochodzi stosunkowo rzadko, a rozwój współczesnej medycy pozwala na dostosowanie leczenia do stanu kobiety oraz jej dziecka. Niestety jeszcze jakiś czas temu w takim wypadku podobnej możliwości nie było i należało podjąć decyzję o tym, kogo i w jaki sposób ratować.

Duży wpływ na podejmowaną decyzję miał czas od poczęcia dziecka, ponieważ do pewnego wieku płód nie jest w stanie przetrwać poza organizmem matki. Na szczęście takie czasu już minęły, co pokazuje dokładnie przypadek 28-letniej Sylwii, która jest aktualnie w swojej drugiej ciąży.

Kobieta podczas wizyty u swojego lekarza prowadzącego dowiedziała się, że ma raka jajnika. 28-latka przeszła poważną operację, podczas której z jej organizmu został usunięty zmieniony chorobowo guz, bez przerywania ciąży oraz ingerowania w jej przebieg.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - Zdaję sobie sprawę, że kiedy kobieta w ciąży słyszy słowo „rak”, wpada w panikę. Na szczęście współczesna medycyna daje ogromne możliwości. Nie musimy stawiać kobiety przed trudnym, wręcz dramatycznym wyborem, czy wybrać swoje życie, czy życie dziecka. W większości przypadków mamy możliwości by skutecznie leczyć, a dzieci przychodzą na świat zdrowe - mówi dr hab. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK, który operował kobietę.

Jednak to jeszcze nie koniec leczenia, a 28-letniej Sylwii teraz podawana będzie chemia w postaci monoterapii pochodnymi platyny, które według światowych badań nie wpływają na rozwój dziecka. Dodatkowo lekarze czekają, aż ciąża osiągnie wiek 37-38 tygodni, aby przeprowadzić zabieg cięcia cesarskiego wraz z usunięciem narządu rodnego oraz zachowując wszelkie procedury podczas wystąpienia raka jajnika.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Tyszkiewicz pobiła rekord! Nigdy nie zgadniecie ilu miała mężów. Zemdlejecie z wrażenia
  2. Dramat gwiazdy "Na Wspólnej"! Jej córka ma porażenie mózgowe
  3. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  4. Kora próbowała popełnić samobójstwo. Dramatyczne informacje o wokalistce
  5. W chwili ślubu mąż zachował się strasznie. Za 3 minuty zażądała rozwodu
  6. Gwiazda kultowego serialu Polsatu w żałobie. Nie żyje bliski członek jej rodziny

 

źródło: Kurier Poranny

Następny artykuł