Na rynek trafiły skażone leki. Mogą wywoływać nowotwór i niszczyć wątrobę

Na rynek trafiły skażone leki. Mogą wywoływać nowotwór i niszczyć wątrobę Źródło: unsplash/Anastasiia_Ostapovych/

Nowotwór jest zdecydowanie najniebezpieczniejszym skutkiem ubocznym zażywania leków, które trafiły na rynek. Nim jednak wykryto całą sprawę, medykamenty były dostępne w sprzedaży już od jakiegoś czasu.

Nowotwór może być wywołany wieloma czynnikami, jednak trudno było przewiedzieć, że powodem jego powstania mogą być nawet leki, które z reguły powinny pomagać, a nie szkodzić ludziom. W tym przypadku jest jednak nieco inaczej, choć początkowo nie było wiadomo, że dostępne na rynku tabletki, mogą być tak niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. 

Skażone tabletki mogą powodować nowotwór i uszkodzenia wątroby 

Prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyznał, że podczas przeprowadzania analizy ryzyka dotyczącej tego, czy w procesie produkcji leki nie są zatruwane nitrozoaminami, w kilku lekach wykryto niebezpieczną substancję. Po dalszej analizie ustalono, że skażone tabletki mogą prowadzić do powstania raka oraz uszkodzenia wątroby. 

EMA, czyli Europejska Agencja Leków, gdy tylko zobaczyła uzyskane wyniki, podjęła odpowiednie kroki. Od razu zaczęto podejrzewać, że do nieprawidłowego procesu produkcji substancji doszło w Chinach bądź Indiach, bowiem to ich fabryk klientami jest większość koncernów farmaceutycznych. Po wstępnym dochodzeniu teoria nie była już tak prawdopodobna, a kolejnym "podejrzanym" są fabryki w Europie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

EMA uspokaja 

EMA postanawia uspokoić nieco wszystkich konsumentów twierdząc, że ilość skażonych leków, które pojawiły się na rynku, nie jest aż tak duża, dzięki czemu specjalistom łatwiej jest zapanować nad sytuacją. 

Dzisiaj grzeje: 1. NIE ŻYJE wybitna Polka. W wieku 44 lat miała tragiczny wypadek

2. Samochody przejeżdżały, a on gwałcił ją bez opamiętania. Nikt nie reagował

Eksperci podkreślają, że jeśli prowadzone badania oraz dochodzenie w sprawie źródła problemu potwierdzą, że skażenie występuje w poszczególnych procesach wytworu medykamentów, przeciwdziałanie oraz zażegnanie kryzysowej sytuacji może nastąpić bardzo szybko. Nieco inaczej sprawa będzie się przedstawiać jeżeli EMA odkryje, iż substancji wadliwych będzie więcej niż przypuszczano. Wówczas wszystko potrwa znacznie dłużej i rozszerzy się o kolejne badania mające na celu pomóc ustalić, czy i w jaki dokładnie sposób, leki mogą szkodzić zdrowiu. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mają miliardy na swoich kontach. Lista najbogatszych Polek
  2. Nie żyje wnuk legendarnego artysty, chłopiec miał zaledwie 10 dni
  3. Tata Kubusia przeżył istny dramat. Jego 3-letni syn zmarł, bo przeszkadzał w igraszkach mamie i kochankowi
  4. Najbardziej niesamowity w inteligencji znak zodiaku. Żaden inny mu nie dorównuje
  5. Nagle pan młody odwrócił się od ołtarza. Powiedział 4 zdania synkowi narzeczonej, po których zapadła cisza 

Źródło: money  

Następny artykuł