Nowotwór
Fot. Flickr
Wiadomości Pikio - 14 Grudnia 2018

Dramatyczny apel Polaków do ministra zdrowia. Setki tysięcy ludzi umrze, jeśli nic nie zrobi

Nowotwór to choroba, która dla wielu osób oznacza jedno - wyrok śmierci. Chociaż w dzisiejszych czasach leczenie raka jest możliwe, a co więcej, coraz częściej skuteczne, to wciąż wiele osób bardzo boi się, że kiedyś usłyszy taką diagnozę. Sytuacji tej nie poprawia polskie Ministerstwo Zdrowia, które prowadzi prace nad nowym pilotażem sieci onkologicznej. Zdaniem ekspertów może być ona niesamowicie szkodliwa.

Nowotwór jest schorzeniem, przez które z życiem pożegnały się miliony ludzi. Jeśli Ministerstwo Zdrowia pod przywództwem Łukasza Szumowskiego nie wprowadzi zmian w swoim projekcie, liczba ta może dramatycznie wzrosnąć. Zarówno chorzy jak i prowadzący ich leczenie onkolodzy biją na alarm. Czy ktokolwiek ich wysłucha?

Nowotwór wyniszcza Polaków. Ministerstwo Zdrowia w poważaniu ma prośby i tłumaczenia

W odpowiedzi na działania rządu powstał specjalny apel, w którym zarówno lekarze, eksperci, jak i zwykli pacjenci proszą o ponowne pochylenie się nad ich sprawą. Ich zdaniem prowadzenie nowego rozporządzenia może przynieść katastrofalne skutki. Zamiast poprawy systemu leczenia nowotworów, pojawić mogą się problemy, które skuteczne ich wykrywanie i leczenie uniemożliwią. - My, niżej podpisani, apelujemy do Ministra Zdrowia o wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie pilotażu sieci onkologicznej. Nie uwzględnienie w toku publicznych konsultacji zasadniczych uwag ekspertów medycznych, organizacji pacjentów, pracodawców oraz związków zawodowych sprawia, że wdrożenie rozwiązania w obecnej formie stanowi zagrożenie dla funkcjonowania i rozwoju systemu opieki onkologicznej w Polsce. Od momentu publikacji projektu zwracaliśmy uwagę na jego liczne wady, uniemożliwiające osiągnięcie założonych celów. W naszej opinii nieuzasadnione jest oparcie systemu opieki onkologicznej niemal wyłącznie na centrach onkologii, bez uwzględnienia różnorodności i roli innych ośrodków (w tym szpitali klinicznych) oraz ich specyfiki w leczeniu poszczególnych nowotworów - napisał wzburzony tłum.

Panie premierze, jak żyć?

Chorzy na raka oraz prowadzący ich leczenie medycy ze szczególną prośbą zwrócili się również do premiera, Mateusza Morawieckiego. W ich opinii mężczyzna ma realny wpływ na prace Ministerstwa Zdrowia, może więc zrobić bardzo wiele dobrego. Zwracają również uwagę na inne, być może skuteczniejsze rozwiązania obecnej sytuacji.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Małgorzata PieńkowskaM jak miłość: Straszne choroby stanęły na drodze tych gwiazd. Życiowe tragedie aktorówCzytaj dalej
- Jednocześnie zwracamy się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pana Ministra Łukasza Szumowskiego z prośbą o intensyfikację prac nad projektami procedowanymi w resorcie od ponad dwóch lat. W szczególności dotyczy to stworzenia na bazie istniejących instytucji ośrodków koordynowanej opieki narządowej realizowanej przez wielodyscyplinarne zespoły (np. tzw. Breast Units, Lung Cancer Units i inne). Rozwiązanie to jest zgodne ze światowymi trendami organizacji opieki onkologicznej i w krajach, które je wprowadziły, przyniosło spektakularne efekty - brzmi dalsza część apelu. Twórcy apelu jako swoją rację przedstawiają wiele negatywnych opinii, jakie wpłynęły podczas uzgodnieniowej konferencji. Nikt z zaproszonych gości nie poprał rozwiązania, jakie wprowadzić chce MZ. - Dowodem negatywnej oceny projektu rozporządzenia przez niemal wszystkie środowiska była konferencja uzgodnieniowa sprzed dwóch tygodni. Podczas dyskusji, która trwała trzy i pół godziny, żadna z zaproszonych stron nie wyraziła poparcia dla omawianego rozwiązania - tłumaczyli.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ojciec Kaczyńskich o synach mówił bardzo źle! Wstrząsające słowa
  3. Gwiazdor „Świat według Kiepskich” właśnie został publicznie zmieszany z błotem. Potwarz i obelga
  4. Meghan Markle niczym księżna Diana? Książę Harry jest przerażony, stracił cierpliwość
  5. Ulubiona bohaterka „Ślubu od pierwszego wejrzenia” zaskoczyła! Jej przeszłości nie znał nikt
  6. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?
Nie chcesz mieć raka? Jedz TE rzeczy! [ZDJĘCIA]Nie chcesz mieć raka? Jedz TE rzeczy! [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News