Pan Kazimierz przeszedł udar, miał nowotwór i już praktycznie nie mówi. ZUS odmówił mu zasiłku podając skandaliczny powód

Pan Kazimierz przeszedł udar, miał nowotwór i już praktycznie nie mówi. ZUS odmówił mu zasiłku podając skandaliczny powód Źródło: pxhere.com/CC0 Public Domain

Nowotwór sprawił, że wycięto mu krtań. Zmagał się z udarem, teraz nie może też mówić. Kiedy złożył wniosek o zasiłek, ZUS zdecydowanie odmówił. Argumenty instytucji są wręcz skandaliczne.

Nowotwór zaatakował pana Kazimierza. Potem musiał walczyć z udarem, a teraz toczy spór z ZUS-em. Instytucja nie chce przyznać mu należnego świadczenia. Lekarz orzecznik doszedł bowiem do powalających wniosków.

Nowotwór, udar, niezdolność mówienia, a teraz problemy z ZUS-em

Kazimierz Rynkiewicz z Wałbrzycha jest wręcz skazany na pomoc swojej siostry, Bogusławy. Kobieta nie tylko pomaga mu w codziennym życiu: sprząta, robi zakupy, gotuje i załatwia różne sprawy, ale też czuwa nad nim w nocy. Pan Kazimierz po przejściu nowotworu krtani musi teraz nosić rurkę tracheotomijną, przez którą z łatwością może się udusić. Potem ciężko przeszedł udar i już w ogóle przestał mówić.

Według pani Bogusławy jej brat zalicza się do świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie zgadza się z orzeczeniem lekarza ZUS. Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy to pan Kazimierz otrzymał orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji - ale tylko na okres pół roku, kolejnego już nie otrzymał. Orzeczono, że jego stan zdrowia wcale się nie pogorszył.

"W stanie jego zdrowia nie zaszły zmiany, które wymagałyby stałej pomocy drugiej osoby"

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Gdy teraz pan Kazimierz złożył wniosek o 500+, powołując się na chorobę sprzed 5 lat, został zaproszony na badanie. Lekarz orzecznik stwierdził, że w jego stanie zdrowia nie zaszły zmiany, które wymagałyby stałej pomocy drugiej osoby, a tym samym uzasadniały przyznanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji - wyjaśnił rzecznik regionalny ZUS z Wrocławia.

Dzisiaj grzeje: 1. Hanna Lis pokazała córkę. Nawet dzieci Kingi Rusin nie są tak piękne
2. Mama zrobiła sobie w kinie zdjęcie z dziećmi. Dopiero później zauważyła szczegół, przez który nie może spać po nocach

Na tę chwilę pan Kazimierz nie ma nawet co marzyć o otrzymaniu zasiłku. Jego siostra nie poddaje się i już napisała odwołanie - przecież jeśli brat źle się poczuje, nie może nawet sam wezwać do siebie karetki.

- Wiele osób po leczeniu wraca do aktywności nie tylko życiowej, ale i zawodowej. Nie zawsze przejście ciężkiej choroby oznacza, bowiem, że w jej wyniku tracimy zdolność do samodzielnej egzystencji. Ta jest orzekana wtedy, gdy ktoś w wykonywaniu codziennych czynności potrzebuje praktycznie stałej pomocy drugiej osoby - dodaje Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS z Wrocławia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. POTĘŻNY polski bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źle
  2. Ojciec przeczytał wiadomości swojej 7-letniej córki do koleżanki. W ostatniej chwili zadzwonił na policję
  3. Zauważyli dziwny punkcik na policzku 7-miesięcznej córeczki. Lekarz oniemiał, jak odkrył prawdę
  4. Zmarła w drodze na własny ślub. Przed śmiercią zdążyła jeszcze zrobić najpiękniejszą rzecz na świecie
  5. Przez 4 lat wysyłała SMS-y do zmarłego taty. Pewnego dnia otrzymała odpowiedź, która zwaliła ją z nóg, nie mogła powstrzymać łez

Źródło: Fakt

Następny artykuł