Każdy pije ją codziennie, a WHO bije na alarm. Popularny napój pity na gorąco może wywoływać raka

Każdy pije ją codziennie, a WHO bije na alarm. Popularny napój pity na gorąco może wywoływać raka Źródło: unsplash.com/Drew Coffman

Nowotwór uznawany jest już przez wielu specjalistów za chorobę cywilizacyjną. Co roku umierają na niego miliony osób. Niewielu ludzi wie jednak, że picie popularnego napoju może spowodować raka.

Nowotwór może dopaść każdego, kto pije jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Być może codziennie popełnialiśmy tak ogromny, decydujący o zdrowiu, błąd. Badacze postanowili za zgodą WHO przekazać ratujące życie wskazówki.

Naukowcy przebadali 50 tysięcy osób i wyciągnęli zaskakujące wnioski

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała nienajlepsze informacje dla wielbicieli gorących napojów. Okazuje się, że picie ich w niewłaściwej temperaturze znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku. To 8. z kolei, najbardziej zabójczy rodzaj raka.

Najnowsze badania wskazują, że picie gorącej herbaty może być dosłownie zabójcze. To najpopularniejszy napój na świecie, który z zasady pija się bardzo ciepły. Temperatura jest jednak odczuwana przez ludzi dość subiektywnie, dlatego naukowcy podali dokładne wytyczne - wiadomo już, jak bezpiecznie pić herbatę, by obniżyć ryzyko zachorowania na niszczący nowotwór. Od 2004 roku naukowcy przebadali 50 tysięcy osób. Okazało się, że temperatura naparu powinna być niższa niż 60 stopni Celsjusza.

Nowotwór przełyku zabija co roku prawie pół miliona ludzi

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

U osób, które piły herbatę cieplejszą niż ta mająca 60 stopni Celsjusza i do ich gardeł trafiały więcej niż dwa duże kubki dziennie, występowało aż o 90% większe ryzyko zachorowania na raka przełyku. Ci, którzy pili napar ciut chłodniejszy i nie aż w takiej ilości, mogli cieszyć się perfekcyjnym zdrowiem. Co najważniejsze, ryzyko zachorowania rosło u osób, które w tym samym czasie stosowały używki.

Dzisiaj grzeje: 1. Dziewczynka na zdjęciu sprzed 121 lat poraziła internautów. Zauważyli w jej wyglądzie niezwykłą rzecz
2. 72-letni Karol Strasburger został właśnie ojcem! Znamy płeć i imię dziecka

Sięganie po alkohol i papierosy nieznacznie zwiększyło ryzyko późniejszego zmagania się z nowotworem. Jak widać herbata może zaszkodzić bardziej niż łatwo dostępne używki. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura znacznie uszkadza błonę śluzową przełyku. W miejscach tych mikrouszkodzeń zaczynają zachodzić niewłaściwe procesy podziałów komórkowych, co prowadzi do nowotworu. Na skutek raka przełyku co roku umiera aż 400 tysięcy osób. W Iraku, Chinach i USA dochodzi do największej liczby zgonów.

>> Szalona promocja. Kup płytę Viki Gabor za 12,99 z darmową dostawą, trzeba się pospieszyć zanim zniknie z półek <<

Najlepsze newsy dnia:

  1. 6 osób nie żyje, ponad 360 jest rannych, bilans ofiar cały czas rośnie. Media obiegły informacje o zagranicznej tragedii
  2. Agata Duda przejęła mikrofon i wystosowała apel do Polaków. Potrzebna jest pomoc
  3. Koniec z nudną panierką z bułki tartej. Dzięki nowej panierce kotlety schabowe będą tak pyszne, jak nigdy wcześniej
  4. Tajemnice Szarika z "Czterej pancerni i pies". Nie wszystkich aktorów darzył sympatią
  5. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła

Źródło: Focus

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News