Wyjątkowo rzadki nowotwór nie daje wiele czasu na walkę o życie. Pierwsze objawy bardzo łatwo przeoczyć, zalicza się do nich ból głowy

Wyjątkowo rzadki nowotwór nie daje wiele czasu na walkę o życie. Pierwsze objawy bardzo łatwo przeoczyć, zalicza się do nich ból głowy

Ten nowotwór pojawia się zupełnie nieoczekiwanie. Bardzo trudno zdiagnozować go na podstawie objawów. Niestety, ta rzadka postać raka zbiera krwawe żniwo - żeby przeżyć, trzeba działać wyjątkowo szybko!

Nowotwór, o którym mowa, nie zdarza się często - to jedna z najrzadszych chorób zlokalizowanych w obrębie głowy. Najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku i jest wynikiem przerzutów, które powodują nowotwory zlokalizowane w innych częściach ciała. Może się jednak zdarzyć, że rozwinie się bezpośrednio. Ten rak występuje zarówno w łagodnej, jak i złośliwej postaci. Mowa o nowotworze ucha środkowego. 

Nowotwór powodują m.in. stany zapalne zębów

Przyczynami powstawania nowotworu ucha środkowego są m.in: polipy nosa, stany zapalne zębów i dziąseł, przewlekłe schorzenia jamy ustnej, a także czynniki zewnętrzne, czyli dym papierosowy i alkohol. Rak ucha może też rozwinąć się pod wpływem długiego wdychania substancji chemicznych, np. oparów chemikaliów. Ten nowotwór powoduje też promieniowanie UV.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Do odmian raka ucha środkowego należą: kłębczak, przyzwojak i rak płaskonabłonkowy. Ten ostatni jest zmianą złośliwą. Objawy tego rodzaju zmian nowotworowych są bardzo podobne do tych, które powodują stan zapalny ucha, dlatego tak trudno jest trafnie je zdiagnozować. Jednakże, występują one przewlekle i z większym nasileniem, a także nie mijają pomimo odpowiedniego leczenia sprawdzającego się w infekcjach ucha środkowego.

Najbardziej charakterystyczne objawy to: długotrwały, kłujący ból ucha, wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z nosa, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, przewlekły ból głowy, na który nie działają środki przeciwbólowe, wrażenie obecności ciała obcego w uchu, zaburzenia słuchu, szumy uszne, zwłaszcza uporczywe świsty, ból i owrzodzenia w obrębie zewnętrznej części ucha, stany gorączkowe, nagła utrata wagi. 

Dzisiaj grzeje: 1. Aktor „Młodych wilków” miał dopuścić się strasznej zbrodni. Szczegóły do dziś budzą grozę
2. IMGW pilnie alarmuje, już dzisiaj sytuacja będzie fatalna. 5 województw zagrożonych

Jak wygląda leczenie raka ucha środkowego?

W przypadku tego rodzaju nowotworu, koniecznością jest leczenie operacyjne. Następny krok to chemioterapia lub radioterapia, jednak z racji tego, że schorzenie dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, rzadko kiedy ich stan zdrowia pozwala na podjęcie kuracji. Jeśli wycięcie zmiany nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, stosuje się jedynie zwykłe leczenie podtrzymujące i łagodzące objawy choroby. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ujawniono poszczególne wyniki głosowania na Eurowizji, wiadomo od kogo Polska dostała najwięcej głosów. Niebywałe, nikt by się nie spodziewał
  2. Wyciekł ścinający z nóg wywiad z Viki Gabor sprzed Eurowizji. Wyjawił co zrobi, jeśli wygra
  3. Prosty przepis na ciasto lepsze niż zwykły makowiec dzięki tajnemu składnikowi! Jest lekkie i aksamitne, zrobi furorę na świątecznym stole
  4. Odkopano niezwykłe zdjęcie Rydzyka z młodości, nie wygląda jak ksiądz. Tajemnicza historia redemptorysty
  5. 5 tys. zł mandatu za spacer z psem. Wystarczy zapomnieć o JEDNYM

Źródło: WPROST

Następny artykuł