Nowotwór leki refundowane
pixabay.com
Maja Lachowicz - 25 Czerwca 2019

Dramat chorych na nowotwór. Z wykazu leków refundowanych usunięto niezbędne leki

Nowotwór jelita grubego będzie wyrokiem śmierci? Z listy leków refundowanych zniknęły dwa specyfiki, które są niezbędne do jego leczenia. Chorzy, których liczba z roku na rok się zwiększa, są załamani.

Nowotwór jelita grubego jest odmianą raka, która najczęściej występuje w Polsce. Teraz leki niezbędne do walki z nim zniknęły z listy refundowanych. Pomoc chorym była do tej pory bardzo słaba, jednak teraz postanowiono całkowicie ich jej pozbawić.

Wśród kobiet, rak jelita grubego jest na drugim miejscu, po raku płuc, a u mężczyzn na trzecim, zaraz po nowotworze płuc i prostaty. Obecnie w Polsce żyje ok. 115 tysięcy osób z nowotworem jelita grubego, z czego 1500 ma raka z przerzutami.

Dieta ziemniaczana hitem sieciDieta ziemniaczana podbija sieć. Trwa kilka dni, a jej efekty powalają na kolanaCzytaj dalej

Nowotwór jelita grubego dla wielu osób będzie wyrokiem. Brak ważnych pozycji na liście leków refundowanych

Do tej pory chorzy mogli liczyć na refundację leczenia I i II linii raka jelita grubego. W większości krajów Unii Europejskiej refunduje się także III i IV linię. Teraz za leki cetuksymab i bewacyzumab pacjenci będą musieli zapłacić sami. To zaskakująca decyzja zwłaszcza, że chorych jest coraz więcej.

Od 2 lat organizacje zrzeszające pacjentów apelują o refundację leków również na przerzutowego raka jelita grubego.Chodzi o pacjentów, którzy zakończyli terapię na I i II linii, ale nie mają cechy genetycznej, z którą możliwe jest leczenie celowane molekularnie. Takich osób jest obecnie ok. 1000.

Jest jeszcze nadzieja, że decyzja o zmianach na liście leków refundowanych zostanie cofnięta.W oświadczeniu wysłanym do ISB Zdrowie przez prezesa fundacji EuropaColon Polska czytamy:

- Przesyłamy uwagi dotyczące braku w projekcie wykazu leków refundowanych dwóch leków stosowanych w leczeniu raka jelita grubego, które były na dotychczasowym wykazie i bez żadnej zapowiedzi zostały z niego usunięte. Mamy nadzieję, że to nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione i chorzy z rakiem jelita grubego będą mieli nadal dostęp do dotychczasowego leczenia - napisał Błażej Rawicki, prezes Fundacji EuropaColon Polska.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

świat według kiepskichKosmiczna metamorfoza Mariolki z Kiepskich. Aktora wygląda dzisiaj tak, że po 7 zdjęciu spadną Wam skarpetkiCzytaj dalej

Liczba chorych jest coraz większa

Liczba zachorowań wciąż rośnie. W 2010 roku w Polsce zanotowano 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań na nowotwór jelita grubego, a obecnie jest to już 19 tysięcy. Każdego roku umiera 12 tysięcy osób dotkniętych tą chorobą, co stanowi 63% wszystkich przypadków. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest to 38%, w Norwegii 37,5%, a w USA 36%.

Prognozy dla naszego kraju są niepokojące. W Krajowym Rejestrze Nowotworów wyraźnie widać, że liczba nowych zachorowań będzie gwałtownie rosnąć. W 2025 r. wyniesie ok. 24 tysięcy przypadków, a w 2030 r. nawet 28 tysięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aktor "Młodych Wilków" zakatował swoją matkę NA ŚMIERĆ. Po 2 latach wyszedł na wolność, historia jest przerażająca
  2. Wiemy, kim naprawdę jest mąż Julii Pitery. Spadniecie z krzeseł, gdy poznacie PRAWDĘ!
  3. Biedronka odpala sezonową wyprzedaż. Ponad 1200 produktów za grosze, oszalejecie
  4. TVN przekazał niepokojące informacje. 150 tys. rosyjskich żołnierzy w gotowości bojowej
  5. Dowbor wyremontowała dom dzieci alkoholika. Po emisji programu ojciec CHCE DO NICH WRÓCIĆ
  6. Były mąż Marty Kaczyńskiej wywleka rodzinne brudy. Powiedział o patologii, zdębiejecie

Benedykt XVIBenedykt XVI odniósł się do wielkiego proroctwa. Katolicy drżą o przyszłośćCzytaj dalej

źródło: isbzdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News