Twój wzrok ostatnio się pogorszył, widzisz przez mgłę? Możesz być ofiarą rzadkiego nowotworu, natychmiast idź do lekarza

Twój wzrok ostatnio się pogorszył, widzisz przez mgłę? Możesz być ofiarą rzadkiego nowotworu, natychmiast idź do lekarza Źródło: Unsplash/Adrian Swancar

Nowotwór okulistyczny należy do grupy jednych z trudniejszych do wykrycia. W rutynowych badaniach nie jest łatwo się o nim dowiedzieć, a o wielu objawach może poinformować dopiero sam pacjent.

Nowotwór oka nie jest bolesny, więc wiele osób będzie go bagatelizować. Mimo to występuje wiele innych objawów, które powinny nas zaniepokoić, a sporo osób je bagatelizuje. Jeśli niektóre z objawów wydają ci się znajome, warto zgłosić się do lekarza i opowiedzieć mu o problemie. W wykrywaniu nowotworów wywiad z pacjentem jest równie ważny co wiedza lekarza i specjalistyczne badania.

Nowotwór oka może mieć wiele przyczyn

Rak oka może rozwinąć się zarówno w oku (tęczówka, naczyniówka, ciało rzęskowe, siatkówka) jak i w jego obrębie lub oczodole, dlatego zagrożone są też powieki czy przewody łzowe. Jeśli dotyczy powiek, to jest to nowotwór skóry, w spojówce jest to rak płaskonabłonkowy, czerniak lub chłoniak, a w oczodole chłoniak, mięsak lub oponiak. Rozwój nowotworu może nastąpić w wariancie pierwotnym, jak i w formie przerzutu z innego nowotworu.

Nowotwór w oku rozwija się z różnych powodów. Lekarze wciąż nie potwierdzili jednej przyczyny, ale podejrzewają kilka powodów. Są nimi uwarunkowania genetyczne, takie jak jasna karnacja czy niebieskie oczy. Z kolei czynniki zależne od danej osoby to duża ekspozycja na słońce, zakażenie HPV, zespół zmian atypowych, czy zbyt częste korzystanie z solarium.

Typowe objawy, jakie może przejawiać nowotwór oka

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rak oka może powodować różne objawy, które będą zależne od stopnia rozwoju nowotworu. Występować może: zaburzenia widzenia, nieostre widzenie, utrata wzroku, zmiana zabarwienia części tęczówki, guzek w obrębie powieki, owrzodzenie powieki, utrata rzęs, zmiana rozmiaru lub kształtu źrenicy, zmiana zabarwienia powiek, zaburzenie położenia gałki ocznej lub ruchów oka, wytrzeszcz gałki ocznej, podwójne widzenie, wzrost ciśnienia w gałce ocznej, czy nadmierne łzawienie i krwawe łzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legenda. Zginął w wypadku, miał zaledwie 27 lat
2. Nie żyje legenda piłki nożnej. Grał w historycznym remisie Polaków na Wembley

Jeśli mamy powyższe objawy nie oznacza to oczywiście, że na pewno chorujemy na nowotwór oka, ale powinny nas one i tak zaniepokoić. W powyższych wypadkach należy zgłosić się do okulisty. Lekarz powinien zdiagnozować na czym polega nasz problem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Prababcie miały świetny sposób, by pieczyste było soczyste. Wystarczy zrobić jedną ważną rzecz, a mięso będzie rozpływać się w ustach
  4. Kupiła i porównała kosmicznie drogi makowiec Gessler z ciastem z Biedronki. Niewiarygodne, czego zabrakło w droższym
  5. Kobieta dopiero w święta dowiedziała się, że została babcią. Nagrali jej reakcję, aż chce się płakać

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News