2 minuty wystarczą, żeby szybko rozpoznać u siebie raka płuc. Musisz tylko spojrzeć na swoje paznokcie, mówią wszystko

2 minuty wystarczą, żeby szybko rozpoznać u siebie raka płuc. Musisz tylko spojrzeć na swoje paznokcie, mówią wszystko

Nowotwór wykryty na odpowiednio wczesnym etapie może być uleczalny. Dlatego ważna jest profilaktyka i obserwowanie własnego ciała. Okazuje się, że sporo mogą powiedzieć nam nasze paznokcie.

Rozwijający się nowotwór objawia się w naszym ciele na wiele sposobów. Rak płuc, tak często łączony z paleniem papierosów, również zaznacza swoją obecność. Choć trudno byłoby tego spodziewać, jego objawy widać na paznokciach.

Tak możesz sprawdzić, czy cierpisz na nowotwór płuc

Ten symptom określany jest jako objaw Schamrotha. Polega on na tym, że jeśli zestawimy do siebie płytkami paznokcie z obu dłoni, między nimi powinna zostać wolna przestrzeń, przypominająca kształtem rąb. Jeśli jednak po takiej próbie, płytki się nie stykają i przestrzeni pomiędzy nimi brakuje, możemy mieć poważne problemy ze zdrowiem.

Paznokcie przy tym objawie mają kształt szkiełka od zegara, dlatego nazywane są paznokciami zegarkowatymi. To jeden z charakterystycznych objawów nie tylko nowotworu płuc, ale także innych schorzeń. Dlatego jeśli mamy takie paznokcie, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Szczególnie że w przypadku raka, szybkie odkrycie objawów może ułatwić późniejsze leczenie.

Takie paznokcie mogą oznaczać także inne choroby

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ten test jednak nie oznacza, że na pewno jesteśmy chorzy. Mimo to ma 90% skuteczności i świadczy o chorobach układu oddechowego. Oprócz nowotworu, może oznaczać także sarkoidozę, czy włóknienie płuc. Ponadto objaw ten występuje także w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, takich jak płucnej przetoce tętniczo-żylnej czy podostrym zapaleniu wsierdzia. Może być także objawem choroby Crohna, marskości wątroby i wrzodziejącego zapalenia okrężnicy (choroby układu pokarmowego), jak i nadczynności tarczycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w domu Wałęsów! Danuta Wałęsa zdradziła całą PRAWDĘ o Lechu. Polacy będą WŚCIEKLI
2. Katarzyna Dowbor przyznała się do ciężkiej choroby. Dużo Polek ma to samo, ale ignorują objawy

Objaw wziął swoją nazwę z nazwiska znanego lekarza, kardiologa Leo Schamrotha z Belgii. Doktor całe życie spędził w RPA, tam też opisał objaw spotykany na paznokciach. Uchodzi za ważny autorytet w dziedzinie kardiologii, opisał wiele chorób i jest autorem wielu cennych badań.

uploaded

fot. radiozet

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granic
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. 17-latka przez pół roku mówiła, że jest w ciąży. Gdy pokazała brzuch, wszystkim opadły szczęki, nie tego się spodziewali
  4. Magdalena zabiła swojego synka w okrutny sposób. Wcześniej wyszukiwała w sieci przerażające hasła, nie mieści się w głowie
  5. Para młoda nie mogła ukroić weselnego tortu. Reakcja pana młodego przechodzi wszelkie wyobrażenie, wszyscy zaczęli krzyczeć

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News