Lekarze alarmują, podstępny rak może się rozwijać niezauważony nawet 6 lat. Łatwo przeoczyć pierwsze objawy

Lekarze alarmują, podstępny rak może się rozwijać niezauważony nawet 6 lat. Łatwo przeoczyć pierwsze objawy Źródło: Daan Stevens/Unsplash

Nowotwór jest na tyle podstępny, że niezauważony może rozwijać się nawet przed 6 lat. Niestety, bardzo łatwo przeoczyć pierwsze objawy. Lekarze nieustannie biją na alarm, by ustrzec wszystkie narażone osoby.

Informacje o tym raku nie są aż tak rozpowszechnione, jak w przypadku innych jego typów. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na to, że w organizmie rozwija się ta podstępna choroba. Nowotwór ślinianek w aż 80 procentach występuje na śliniance przyusznej i lekarze rzadko zauważają, że daje on przerzuty na inne organy. Niestety, w przypadku raka ślinianki podżuchwowej, zmiany złośliwe występują u połowy pacjentów. 

Nowotwór ślinianki - przyczyny i objawy 

Lekarze nie do końca wiedzą, jakie mogą być przyczyny nowotworu ślinianki. Z wieloletnich badań wynika, że ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Niedawno pojawiły się przypuszczenia, że za raka ślinianki może odpowiadać wirus Epsteina-Barr. Co więcej, czynnikami sprzyjającymi rozwojowi będą radioterapia głowy i szyi, a także kontakt z niektórymi związkami chemicznymi. 

A jakie są objawy? Przede wszystkim guz ślinianki przyusznej może powodować porażenie nerwu twarzowego, co w konsekwencji prowadzi do porażenia ruchowego mięśni mimicznych twarzy. Innymi symptomami będą: guzy w okolicy ślinianek, ucha, szczęki, żuchwy, a także sączenie się płynu z ucha i duże trudności w szerokim otwieraniu ust. 

W przypadku guza ślinianki przyusznej może wystąpić: niemożność zaciśnięcia mięśni powiek i marszczenia czoła, zanik fałdu nosowo-wargowego, trudność w połykaniu, zwisanie policzka i kącika ust. Jednym z najpoważniejszych objawów jest porażenie mięśnia okrężnego oka, co może doprowadzić do konieczności całkowitego usunięcia gałki ocznej. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nowotwór ślinianki - diagnostyka i leczenie 

Nowotwór ślinianki najczęściej wykrywany jest podczas wizyty u dentysty. Podczas diagnozy lekarz może skierować pacjenta na badanie fizykalne, ultrasonografię, tomografię komputerową, obrazowanie rezonansu magnetycznego, endoskopię lub pozytonową tomografię emisyjną. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomość o śmierci spadła jak grom, wielka rozpacz. Niestety, nie żyje Kazimierz Pająk

2. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje Kazimierz Pająk

Leczenie bardzo często polega na usunięciu całej lub części dotkniętej nowotworem ślinianki. Lekarze podczas operacji usuwają także węzły chłonne. Niestety, w przypadku nowotworu złośliwego po operacji, pacjenci często kierowani są na radioterapię.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Afera podczas fety mistrzowskiej Legii Warszawa. Nagle rozległy się ogłuszające gwizdy
  2. Luksus - mało powiedziane. Perfekcyjna kuchnia Małgorzaty Rozenek zwala z nóg, gwiazda zadbała o każdy szczegół
  3. Burza w sieci. Robert Lewandowski pokazał zdjęcie żony, fani od razu zauważyli kompromitujący szczegół
  4. Wydało się, jaki prezent ślubny Kaczyński dał Kurskiemu. Kto by pomyślał
  5. Dopiero po śmierci wyszło na jaw, jak żyła Elżbieta Czyżewska. Bliska osoba zdradziła porażającą prawdę
  6. Kobieta poszła na kontrolę do ginekologa. W pewnym momencie lekarz przerwał badanie i natychmiast wezwał policję

Źródło: Poradnik zdrowie pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News