Niepokojące objawy mogą wskazywać na nowotwór głowy i szyi. Jeśli zauważysz je u siebie, pędź do lekarza

Niepokojące objawy mogą wskazywać na nowotwór głowy i szyi. Jeśli zauważysz je u siebie, pędź do lekarza Źródło: unsplash.com/Jesper Aggergaard

Nowotwór często zaczyna się od niepozornych objawów, które najczęściej są ignorowane lub brane za sygnał innej, mniej groźnej dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Kilka symptomów może oznaczać raka szyi lub głowy.

Nowotwór we wczesnym stadium czasem w ogóle nie daje żadnych objawów. Często też są one na tyle mało dokuczliwe, że niewiele osób idzie do lekarza w celu ustalenia ich przyczyny. To może być poważny błąd, bowiem odpowiednio wczesna diagnoza daje największe szanse na wyleczenie. Każdy powinien obserwować swoje ciało i wypatrywać wszelkich niepokojących sygnałów. Kilka z nich może świadczyć o raku w okolicach głowy.

Nowotwór głowy i szyi to poważne zagrożenie

Nietypowa nazwa raka bierze się z tego, że większość nowotworów w okolicy głowy ma podobne objawy. Zazwyczaj nikomu nie kojarzą się początkowo z tak poważną chorobą. Najczęściej są mylone z przeziębieniem, anginą czy powikłaniami wynikającymi z palenia papierosów. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy udać się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy. Niepokojący jest fakt, że coraz więcej przypadków zachorowań odnotowuje się u osób poniżej 40. roku życia.

Do najczęstszych symptomów należą: ból gardła, spuchnięty język, częste krwawienia z nosa, niegojące się ranki w jamie ustnej, nalot na języku i chrypka. Zazwyczaj faktycznie oznaczają zwykłą infekcję, jednak jeśli któryś z nich utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, może zacząć wzbudzać uzasadnione podejrzenia. Koniecznie trzeba o tym poinformować doktora, który powinien skierować pacjenta na dodatkowe badania. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak bronić się przed rakiem?

Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór głowy i szyi, są wszelkie używki, a zwłaszcza papierosy oraz alkohol. Innym czynnikiem, który dotyczy głównie ludzi młodych, jest zarażenie wirusem HPV, który przenosi się na przykład przez seks oralny. Wszyscy, którzy mają styczność z tymi czynnikami, powinni szczególną uwagę przykładać do wszelkich oznak wymienionych powyżej.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
2. Mężczyzna przeżył chwile grozy gdy obudził się w zamkniętym supermarkecie. Siedział w nim dwa dni

Nie należy jednak przedwcześnie panikować. Ostateczną diagnozę zawsze stawia specjalista, po dokładnej analizie badań. Niektóre objawy nowotworu i mniej groźnych chorób są identyczne, dlatego wymagają bardzo precyzyjnej diagnostyki. Pomocne będzie wykonanie tomografii komputerowej czy zbadanie odpowiednich elementów krwi. O wszystkim, co odbiega od normy, zawsze trzeba porozmawiać z lekarzem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lidl i klienci oszukani. Doszło do MASOWEGO ataku
  2. Polska aktorka wzięła ślub w tajemnicy! Piękność wyszła za 19 lat starszego milionera [ZDJĘCIA]
  3. U małej dziewczynki zdiagnozowano guza mózgu. Późniejsze wydarzenia sprawiły, że zszokowani lekarze nie wiedzieli, co powiedzieć
  4. W całej miejscowości aż huczy. Janina Ż. zmarła w łóżku sąsiada
  5. Ola Kwaśniewska zwyzywana od „pasztetów” za zdjęcie w bikini. Jej mocna odpowiedź podbija sieć

Źródło: Webniusy

Następny artykuł