Lekarze ostrzegają, 64% Polaków ma tę przypadłość. Mało kto wie, że prowadzi do groźnego nowotworu

Lekarze ostrzegają, 64% Polaków ma tę przypadłość. Mało kto wie, że prowadzi do groźnego nowotworu Źródło: pexels.com

Nowotwór jest coraz częstszym powodem śmierci Polaków. Rak atakuje niespodziewanie, ale zdarza się, że można go uniknąć. Trzeba po prostu dbać o zdrowie. Mało który pacjent zdaje sobie sprawę, że jego przypadłość może prowadzić do rozwinięcia się groźnej choroby.

Nowotwór może zostać wyleczony, ale lepiej go uniknąć wcześniej. Większa część Polaków ma podwyższone szanse na zachorowanie na raka, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Wystarczy zacząć dbać o siebie i można zmniejszyć ryzyko choroby.

Nowotwór może się rozwinąć wskutek nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość dotyka aż 64% Polaków i sprzyja rozwojowi wielu chorób, takich jak np. cukrzyca czy choroby układu krążenia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że za duża ilość kilogramów może wpłynąć na szybszy rozwój raka. To właśnie te czynniki są na drugim miejscu wśród tych najczęściej wywołujących nowotwór. Pierwsze jest palenie tytoniu. 

Przeprowadzone badania potwierdziły, że zbyt duża ilość kilogramów może mieć związek z rozwojem gruczolakoraka przełyku, raka wpustu żołądka, wątroby czy nerek.  Zbyt duża waga ma związek również z rozrostu raka jelita grubego i odbytnicy, a u kobiet raka trzonu macicy i raka piersi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Rozwój nowotworu u osób z nadwagą ma związek z przewlekłym stanem zapalnym, powiększonym poziomem estrogenu czy insuliny. Otyłość zaburza również odpowiedź immunologiczną organizmu.

Jak chronić się przed rakiem? 

Pierwszym i najważniejszym punktem walki z nadwagą jest regularne i zdrowe żywienie. Należy spożywać 4-5 posiłki dziennie o określonych porach dnia. Należy unikać jedzenia przetworzonego, tłustego czy cukru. Do diety należy wprowadzić owoce i warzywa. Są syte, ale zawierają małą ilość kalorii. Zamiast gazowanych i kolorowych napojów powinno się spożywać wodę, przynajmniej 1,5 litra dziennie.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje gwiazda telewizji. Aktor przedawkował narkotyki, miał 60 lat

2. Emeryci muszą się pospieszyć, jeśli chcą dostać trzynastą emeryturę. Zostało już niewiele czasu, by złożyć konieczny wniosek

Nie można również zapominać o ćwiczeniach fizycznych. Opcji jest naprawdę wiele. Przy dużej nadwadze lepiej nie zaczynać od biegania, ponieważ można m.in. nadwyrężyć stawy. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na basen czy siłownię. Przy pomocy odpowiedniego trenera można osiągnąć bardzo szybkie wyniki. Szybkie wyniki można osiągnąć trenując sporty walki. Podczas takich treningów można zgubić zbędne kilogramy oraz wzmocnić swój charakter.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. Dopłaty do remontów obejmą cały kraj. Zyska nawet 12 milionów Polaków
  3. Dopadł 8-latka w łazience i brutalnie zgwałcił. Najgorsze stało się dopiero potem, wszystko pod nosem zrozpaczonej mamy
  4. Zdrowa 14-latka umarła we śnie. Przyczyna wstrząsnęła całą rodziną, teraz ostrzegają wszystkich rodziców
  5. Przeprowadzili na niej operację bez znieczulenia. Cierpiała straszne męczarnie, ale nikt nie słyszał jej krzyków

Źródło: Radio Zet 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News