nowotwor badania
Fot. Pixabay/DArkoStojanovic
Maja Lachowicz - 17 Czerwca 2019

Naukowcy zrobili wielki krok ws. leczenia nowotworów. Wykrywanie raka jest 1000 razy skuteczniejsze

Nowotwór bardzo często jest wyrokiem śmierci, już wkrótce jednak może się to zmienić. Naukowcy zrobili gigantyczny krok, a wykrywanie tej strasznej choroby może być tysiąc razy skuteczniejsze.

Nowotwór jest niezwykle groźny dla życia i zdrowia, zwłaszcza jeśli nastąpią przerzuty. Vladimir Zharov opracował jednak metodę, dzięki której wykrycie komórek rakowych we krwi będzie dużo łatwiejsze, niż dotychczas. Laser zbudowany przez grupę badaczy z Uniwersytetu Arkansas wykrył zmiany chorobowe u 27 z 28 osób, u których wcześniej już stwierdzono raka. Oznacza to, że jest ok. 1000 razy bardziej czuły od dotychczasowych technologii.

Zharov od 10 lat udoskonalał swoją metodę sprawdzając jej skuteczność na komórkach w laboratorium, następnie testując ją na zwierzętach, a gdy uzyskał zgodę amerykańskiego FDA, również na ludziach. Do eksperymentu zgłosiło się 28 pacjentów z czerniakiem lub rakiem skóry.

Big Brother nie został hitemWoźniak-Starak oszukała wszystkich widzów Big Brothera. Wszystko, na co patrzyliśmy, było kłamstwemCzytaj dalej

Wiązka lasera przenika przez skórę nie uszkadzając jej. Wysyła energię do naczyń krwionośnych, która wytwarza ciepło. Komórki nowotworowe pochłaniają więcej energii w stosunku do zdrowych komórek, wskutek czego nagrzewają się i rozszerzają. Rozszerzalność termiczna wywołuje fale dźwiękowe rejestrowane przez urządzenie będące częścią lasera. Zarejestrowane dźwięki wskazują, kiedy zmienione komórki przechodzą przez krwioobieg w danym miejscu.

Laser nie tylko do wykrywania złośliwych komórek

Laser może także niszczyć komórki nowotworowe. Koncepcja zakłada ich unicestwienie, zanim dojdzie do fazy metastazy, czyli podziału komórek i ich rozprzestrzenieniu się w organizmie. W wyniku naświetlania pochłaniają one tak dużą ilość energii, że rozszerzają się i ulegają zniszczeniu. 

Do tej pory maszyna była zbyt duża, aby możliwe było użycie jej na pojedynczych komórkach. Według autorów, metoda niszczenia nowotworu laserem jest bardzo obiecująca. 

- U jednego z pacjentów zniszczyliśmy 96% komórek guza - mówi Zharov oraz dodaje, że wynik osiągnięto używając niepełnej mocy lasera. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

sławomiSUjawniono całą prawdę o żonie Sławomira. Te kilka faktów odbierze wam mowęCzytaj dalej

Następnym krokiem będzie poprawa sprawności lasera. Na razie prędkość z jaką urządzenie bada krew wynosi 1 litr na godzinę. To dużo szybciej, niż u konkurentów (np. w Michigan), jednak dla naukowców to wciąż za mało. 

Największą zaletą tej metody jest jej nie inwazyjność, a przy tym niezwykła skuteczność. Daje nadzieję na dalsze życie wielu osobom dotkniętym chorobą nowotworową i to bez uciążliwej chemioterapii.

Ta technologia może znacząco zahamować progresję przerzutów – wyraża nadzieję Vladimir Zharov, dyrektor ośrodka nanomedycyny na Uniwersytecie Arkansas w dziedzinie nauk medycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Woźniak-Starak oszukała wszystkich widzów. Wszystko, na co patrzyliśmy, było kłamstwem
  2. Nic dziwnego, że były prezydent stracił dla niej głowę. Zdjęcie 24-letniej Jolanty Kwaśniewskiej rozgrzewa do czerwoności
  3. Księżna Kate w pośpiechu opuściła karocę, w której jechała z Markle. Rodzina królewska o krok od gigantycznego skandalu
  4. "Wolałabym siedzieć obok zwierzęcia niż obok dziecka". Burza w sieci po wpisie celebrytki z samolotu

sławomiSUjawniono całą prawdę o żonie Sławomira. Te kilka faktów odbierze wam mowęCzytaj dalej

Źródło: www.spidersweb.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News