Rak prostaty bywa niezwykle przebiegły. Sprawdź, jak go uniknąć

Rak prostaty bywa niezwykle przebiegły. Sprawdź, jak go uniknąć Źródło: unsplash.com/LinkedIn Sales Navigator

Nowotwór często daje pierwsze objawy wyjątkowo późno lub są na tyle niegroźne, że mało kto chce iść z ich powodu do lekarza. Szczególnie w przypadku prostaty choroba bywa bardzo podstępna. Właśnie przez to tak trudno później wygrać walkę z rakiem.

Nowotwór często bywa zignorowany przez osobę chorą. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że objawy, jakie daje rak we wczesnym stadium rozwoju wydają się niegroźne. Zdarza się także, że bywają przypisane do zupełnie innych jednostek chorobowych, co znacznie utrudnia prawidłową diagnozę onkologiczną. Każdy powinien zatem wiedzieć, co powinno go zaniepokoić oraz jakie objawy natychmiast trzeba zgłosić lekarzowi.

Nowotwór prostaty jest wyjątkowo podstępny. Trzeba na niego bardzo uważać

Nowotwór prostaty jest jednym z najczęstszych, jakie dotykają mężczyzn. Niestety, z jego powodu także umiera największy odsetek chorych. Wszystko przez zdecydowanie zbyt późne rozpoznanie, które znacząco zmniejsza szanse na wygraną walkę z rakiem. Przeważnie to sami pacjenci decydują się odwiedzić lekarza zbyt późno.

Objawy charakterystyczne dla wczesnej fazy raka stercza zazwyczaj przypominają te, jakie można zauważyć przy infekcji dróg moczowych. Należą do nich przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu, częstomocz, krwiomocz lub częste zapalenia dróg moczowych. Nie muszą występować razem - zdarza się nawet, że żaden z tych objawów nie występuje. Wtedy dopiero ból kości, wywołany przerzutem nowotworu, każe iść choremu do lekarza,

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Każdy musi pamiętać o badaniach profilaktycznych. Mogą uratować życie

Nowotwór prostaty jest jednym z najbardziej podstępnych, bowiem początek choroby czyli czas, gdy można ją najłatwiej pokonać, często nie daje żadnych objawów. Innym razem są na tyle mało charakterystyczne, że bywają ignorowane. Ważne jest, aby każde zaburzenie oddawania moczu konsultować z urologiem, zwłaszcza po 50. roku życia. Wtedy szanse na szybkie wykrycie raka zdecydowanie wzrastają.

Kolejnym ważnym czynnikiem są badania profilaktyczne, które mogą nawet uratować życie. Regularne sprawdzanie prostaty powinno być rutyną dla mężczyzn w średnim wieku. Dzięki niemu można zdiagnozować nowotwór jeszcze zanim zacznie siać spustoszenie w organizmie, a szansa na całkowite wyleczenie się z choroby zdecydowanie wzrasta.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Justyna Żyła w CIĄŻY?! Opublikowała zdjęcie z zaokrąglonym brzuszkiem. Nikt już nie ma wątpliwości 
  2. Nie żyje znany aktor. Fani i rodzina są w szoku. Zmarł niespodziewanie, miał 47 lat
  3. Właśnie ujawniono, co mama Dawida powiedziała mężowi. To dlatego się zabił
  4. Niesamowicie pokrzepiające informacje, ojciec wypuścił Dawidka żywego? Dowódca grupy poszukiwawczej wlał nadzieję w całą Polskę
  5. Wszystko miało miejsce dokładnie o 17:28. Na nagraniach z kamer widać dokładnie, co robił ojciec Dawidka
  6. Ojciec Dawidka ma też córkę! Wiąże się z nią dramatyczna historia
  7. Król disco polo zmiażdżył Sławomira! Ujawnił całą brutalną prawdę o gwiazdorze
  8. Niewiarygodne. Oto co znalazło się na grobie Kory, przechodniom opadają szczęki na sam widok

Źródło: Zwrotnik raka

Następny artykuł