Występuje na szyi albo za uchem. Jest początkowym objawem nowotworu

Występuje na szyi albo za uchem. Jest początkowym objawem nowotworu Źródło: unsplash.com/Lucija Ros

Nowotwór może pojawić się niespodziewanie. Wiele osób dowiaduje się o raku dopiero przy okazji okresowych badań lub wtedy, gdy stan zdrowia jest już bardzo zły. Można uprzedzić zły los i dzięki obserwacji swojego ciała, m.in. szyi i skóry za uszami, bezbłędnie zdiagnozować rozwijającą się chorobę zawczasu.

Nowotwór niekoniecznie musi objawić się w postaci guzka na szyi - lecz może. Niewchłaniający się guzek, który na co dzień nie boli, powinien zostać obejrzany przez lekarza. Takie postępowanie może uratować nam życie.

Guz wyczuwalny na szyi niekoniecznie musi być oznaką raka. Warto jednak dokładnie się zdiagnozować

Wyczuwalny przez dłuższy czas guzek na szyi może być skutkiem kilku schorzeń, które warto omówić ze swoim lekarzem. Specjalista na pewno zapyta nas o niedawno przebyte choroby, o styczność z toksoplazmozą i świeże urazy. Jeśli jesteśmy pewni, że nic takiego nie miało miejsca, wyśle nas na badania. Ważny jest szczególnie wiek pacjenta - u osób po 40. roku życia oraz tych regularnie palących papierosy zmiany nowotworowe w tej części ciała nie należą do rzadkich przypadków.

Ważna jest obserwacja własnego ciała. Nocna nadpotliwość, chudnięcie, powiększenie innych, nie tylko szyjnych, węzłów chłonnych i duszności również mogą być niepokojące i powinny dać nam do myślenia. Jednak w przypadku osób po 40. roku życia najpierw może pojawić się guz, a potem dyskomfort w postaci zaburzenia połykania, chrypki czy duszności. 

Nowotwór umiejscowiony w obrębie szyi niesie za sobą masę innych objawów

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 

Lekarz powinien w pierwszej kolejności wydać skierowanie na takie badania jak morfologia, CRP, USG tarczycy, badanie poziomu hormonów tarczycy. W niektórych przypadkach pomaga wykonanie tomografii lub rezonansu.

Należy pamiętać, że nie tylko wiek oraz palenie papierosów mają związek z rozwojem chorób nowotworowych. Na nowotwory w obrębie szyi wpływają też takie czynniki jak picie alkoholu, wdychanie związków chemicznych i pyłów, uszkodzone zęby - próchnica, a nawet źle dopasowana proteza. Wiele z guzów tworzy się przez działanie wirusa HPV, często "uśpionego" do pewnego momentu.

Dzisiaj grzeje: 1. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej
2. 
Wyciekł list zabójcy Adamowicza. Skandaliczne słowa, w głowie się nie mieści

Nie można bagatelizować żadnych wyczuwalnych pod ręką guzków, chrypy, bóli wszelkiego rodzaju i krwawienia z nosa. Czasem komórki nowotworowe umiejscowione właśnie w okolicach szyi mogą świadczyć o przerzutach - potrafią zaatakować nawet tak specyficzne miejsce. Należy się dokładnie zbadać, aby nie żałować, że zrobiliśmy to za późno.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. 35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Świetne wiadomości dla każdego pracownika
  3. Występuje na szyi albo za uchem. Jest początkowym objawem nowotworu
  4. Najgorsza wiadomość. Nie żyje syn legendarnego artysty, koniec pewnej epoki
  5. Smutne doniesienia o Jarusiu z Chłopaków do wzięcia. Nie udało się, przykre

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News