Lekarze alarmują, chłoniak jest podstępnym nowotworem. Daje niepozorne objawy, kaszel i zmęczenie są tylko początkiem

Lekarze alarmują, chłoniak jest podstępnym nowotworem. Daje niepozorne objawy, kaszel i zmęczenie są tylko początkiem Źródło: unsplash / Marcelo Leal

Nowotwór to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Chłoniak również się do nich zalicza. Początkowe objawy mogą nie zapowiadać tak poważnej choroby. Jak go rozpoznać?

Nowotwór może dotknąć każdego z nas. Ta grupa chorób spowodowana mutacją genów i niekontrolowanym podziałem komórek bardzo często przyczynia się do śmierci. Jednym z rodzajów dolegliwości onkologicznych jest chłoniak. Jego początkowe objawy mogą być bardzo niepozorne.

Ukryty nowotwór może być śmiertelnym zagrożeniem 

Chłoniak to nowotwór zaliczany do złośliwych. Jego początek ma miejsce w komórkach układu limfatycznego odpowiedzialnego za naszą odporność. Na system limfatyczny składają się z węzły chłonne i naczynia rozprowadzające płyn limfatyczny po organizmie. W tym płynie znajdują się między innymi białe krwinki. Same węzły chłonne działają jak filtry izolujące i niszczące bakterie i wirusy. Dzięki nim organizm pozbywa się infekcji. W przypadku nowotworu tego układu mamy do czynienia z chłoniakiem.

Ponad 70 typów nowotworów jest uznawana przez specjalistów za chłoniaki. W leczeniu ważne jest wykrycie choroby w odpowiednim stadium. Między innymi od tego zależy czy nowotwór jest możliwy do wyleczenia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przyczyny, objawy i leczenie

Przyczyna chłoniaka nie jest jasno określona. Niemniej jednak pewne czynniki mogą zwiększyć szanse na to, że nowotwór się pojawi. Spośród nich wyodrębnić można uwarunkowania genetyczne, ekspozycja na szkodliwe środki chemiczne, choroby autoimmunologiczne czy osłabienie układu immunologicznego. Nie bez znaczenia jest też wiek. Ryzyko zachorowania wzrasta po 60. roku życia, jednak dzieci również mogą zachorować na ten nowotwór. Podwyższenie ryzyka dotyczy również osób cierpiących na otyłość.

Początkowo ten złośliwy nowotwór może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Mogą one przypominać najzwyklejsze przeziębienie. Charakterystyczne dla chłoniaka jest powiększenie wszystkich węzłów chłonnych. Ponadto choroba może objawiać się bólami kości, dusznościami, powiększeniem wątroby, znaczną utrata masy ciała oraz swędzącą wysypką na fałdach skórnych. W przypadku takich objawów utrzymujących się przez dwa tygodnie warto przebadać się u specjalisty.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legenda światowej piłki. Dwukrotnie zagrał w finale mundialu
2. Fatalny finał walentynek, rodzina pogrążyła się w głębokiej żałobie. Niestety, zmarł zasłużony Polak

Oprócz szeregu badań ostateczną diagnozę daje ocena histologiczna. Przeprowadza się ją po wcześniejszym pobraniu węzła chłonnego lub kawałka tkanki dotkniętej chorobą. Podstawową metodą leczenia jest chemioterapia. Często jest ona łączona z radioterapią. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest możliwy do wyleczenia. W związku z tym warto przy niepokojących objawach skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Żałoba w rodzinie Kamila Glika. Niesamowicie przykre doniesienia od rodziny reprezentanta Polski
  2. Adam Małysz krytykuje polskiego skoczka. Pad
  3. ły bardzo mocne słowa
  4. Delikatne i pożywne pierogi z sosem cebulowym są idealne na niedzielny obiad. Ciężko uwierzyć, że przepis jest aż tak prosty
  5. Prezes ZUS wydała oficjalne oświadczenie ws. trzynastych emerytur. Już nie ma odwrotu
  6. Weszli do mieszkania i zamarli, gdy zobaczyli starsze małżeństwo. Okropna scena

Źródło: Enel Zdrowie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News