Paznokcie hybrydowe powodują raka? Onkolog wyjaśnia, dlaczego to może mieć wpływ na chorobę nowotworową

Paznokcie hybrydowe powodują raka? Onkolog wyjaśnia, dlaczego to może mieć wpływ na chorobę nowotworową Źródło: Pixabay/Ulrike Mai

Nowotwór skóry jest bardzo groźny, a jego pochodzenie przypisywane jest nie tylko zbyt długiemu przebywaniu na słońcu. Ostatnio wiele mówi się o bardzo dużym wpływie paznokci hybrydowych na możliwość rozwijania się komórek nowotworowych.

Nowotwór skóry, zwany także czerniakiem, może dopaść każdego. Często rozwija się przez narażenie skóry na promieniowanie UV. Czasem powstaje za sprawą zmian skórnych, które mamy od urodzenia. Jest łatwy do zauważenia i wyleczenia. Niestety, ludzie często ignorują jego objawy i nie dbają odpowiednio o skórę.

Nowotwór skóry może rozwijać się także pod paznokciem

Ostatnio gościem w DDTVN była prof. Iwona Ługowska, onkolog kliniczny z Centrum Onkologii w Warszawie. Opowiadała, na przykładzie młodej dziewczyny, o raku skóry i co może go powodować. Karolina, o której była mowa w programie, zachorowała na nowotwór skóry, a zmiana była umiejscowiona pod paznokciem. Prof. Iwona Ługowska powiedziała, że nie jest to nadzwyczajne miejsce na rozwinięcie się taki choroby, ale dość rzadkie. 

- Czerniak, który rozwija się pod paznokciem, stanowi zaledwie 1% wszystkich raków skóry. Niewątpliwie jest to miejsce, które może być zmienione chorobą - stwierdziła onkolog.

Następnie opowiedziała, jaka grupa jest najbardziej na niego narażona.

- Typowa osoba, która cierpi na tego raka, to mężczyzna po 50-tce, Azjata lub czarnoskóry. Stereotyp to piękna, młoda dziewczyna, która często robiła manicure. Jednak ta dziewczyna musiała być w grupie ryzyka, nie jest typowym przedstawicielem - dodaje. 

Zatem czy nowotwór pod paznokciem nie ma nic wspólnego z manicure hybrydowym? Otóż nie do końca.

Promieniowanie UV bardzo źle na nas działa

- Nie ma badań, które dowodzą bezpośredniego związku między lampami UV, a rakiem skóry, ale będąc w grupie ryzyka ta technika mogła się przyczynić - mówi dalej lekarz onkolog.

Dodaje także, że właśnie przez brak badań nie można jednoznacznie wykluczyć tego powiązania. Być może nauka nie dysponuje jeszcze takimi metodami badawczymi, które pozwoliłyby to orzec. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Do stwierdzenia, czy manicure hybrydowy powoduje raka potrzeba także czasu. Póki co jest to nowa metoda wykonywania paznokci i stosunkowo niedługo wykorzystuje się lampy UV. Potrzebnych jest jeszcze kilka lat, żeby można było zauważyć np. wzrost zachorowań czy zwiększenie liczby nowotworów w okolicach paznokci. Profesor onkologii dodaje na koniec, że z robieniem paznokci hybrydowych jest jak z solarium. Nie będzie szkodzić, jeśli nie będziemy używać tego zbyt często.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda podczas spotkania z Donaldem Trumpem skradła całe show. Wygląda lepiej niż Melania
  2. Na co chorowała Irena Szewińska? Przyczyny śmierci lekkoatletki
  3. Tak wygląda dom Justyny Żyły. Widok luksusowych wnętrz zwala z nóg
  4. Chylińska ukrywała to przed mediami. Największy rodzinny dramat gwiazdy
  5. Fatalne informacje dla Kurdej-Szatan. Gwiazdę czeka najgorsze
  6. Ogromny upał to pikuś przy tym, co czeka mieszkańców tych województw. IMGW podnosi pilny alarm przed zagrożeniem

Źródło: Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News