Nowotwór objaw
Freepik karlyukav
Irmina Jach - 13 Listopada 2020

Popularny objaw może być oznaką nowotworu. Lekarze biją na alarm, trzeba wiedzieć, zanim będzie za późno

Nowotwór nie zawsze objawia się w sposób podręcznikowy. Niektórzy pacjenci skarżą się na dolegliwości, które zupełnie nie kojarzą się z rakiem. Mogą jednak być sygnałem tego, że w organizmie dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Co ciekawe, jednym z symptomów może być zwykłe swędzenie.

Nowotwór, jak donoszą eksperci, może dawać o sobie znać za pomocą objawu, który nie wydaje się być groźny i kojarzy się raczej ze zmianami dermatologicznymi. Niestety, rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. Swąd może być początkiem poważnych problemów.

Ujawniono największą wylęgarnię koronawirusa w Polsce. Ujawniono największą wylęgarnię koronawirusa w Polsce. "Tam trzeba testować wszystkich"Czytaj dalej

Nowotwór może objawiać się w bardzo nietypowy sposób

Świąd jest problemem, z którym szacunkowo boryka się od 12 do 20 procent populacji. Z badań epidemiologicznych wiadomo, że skarżą się na niego właściwie wszyscy chorzy na atopowe zapalenie skóry, ponad 80 procent pacjentów z łuszczycą, 30-60 procent chorych na marskość wątroby i przewlekłą chorobę nerek.

Swędzenie towarzyszy także liszajowi płaskiemu, opryszczkowatemu zapaleniu skóry i pemfigoidowi. Występuje także przy dermatozach ciążowych oraz w świerzbie. Odczuwa je aż 50 procent osób, które ukończyły 60. rok życia, co jest związane ze spadkiem poziomu nawilżenia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Świąd przewlekły, który trwa powyżej sześciu tygodni, może być pierwszym sygnałem toczącego się procesu nowotworowego. Często wyprzedza pojawienie się innych, bardziej oczywistych objawów. Jest bardzo częstym symptomem chłoniaków i białaczki.

Świąd może być również objawem złośliwych guzów litych. Z uogólnionym swędzeniem łączą się rakowiaki, nowotwory piersi, żołądka, płuc, okrężnicy, odbytu, sromu czy prostaty. Niektóre raki powodują świąd skoncentrowany tylko na jednej, konkretnej lokalizacji.

Swędzenie moszny może świadczyć o raku gruczołu krokowego, świąd sromu o raku szyjki macicy, a świąd okolicy odbytu - o raku odbytnicy. Zauważenie u siebie tego typu objawów powinno skłonić do szybkiego odwiedzenia lekarza i wykonania stosownej diagnostyki.

Niestety, diagnostyka świądu przewlekłego często nie jest łatwa. Najprawdopodobniej konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań podstawowych, a w razie niejasnego obrazu klinicznego - diagnostyka szpitalna. Pacjenci skarżący się na ten symptom powinni więc uzbroić się w cierpliwość.

Doraźną pomocą może okazać się odpowiednia pielęgnacja skóry. Przede wszystkim należy zrezygnować ze stosowania mydeł oraz stosowania innych środków, które zmieniają fizjologiczne PH skóry. Pomocne może być także noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży i unikanie ubrań obcisłych i wełnianych.

Dzisiaj grzeje:

1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Ministerstwo Zdrowia alarmuje Polki i Polaków. Bezwzględnie nie możemy robić jednej rzeczy, pilnie ostrzegają wszystkich

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

Specjaliści zalecają się także regularne stosowanie emolientów i innych preparatów ochronno-pielęgnujących o działaniu przeciwświądowym lub znieczulającym. Do niektórych dodawane są specjalne substancje, które zapobiegają swędzeniu. Warto również obciąć krótko paznokcie. Ważna jest także odpowiednia dieta - całkowita eliminacja kofeiny, alkoholu i ostrych potraw.

Profilaktyka nie zastąpi jednak wizyty u specjalisty, który ustali, czy uporczywy problem jest natury dermatologicznej czy ma znacznie poważniejsze przyczyny. Wczesna profilaktyka nowotworu może zapobiec jego rozwojowi i przerzutom, a co za tym idzie - ułatwić proces leczenia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają
  2. Polscy skoczkowie usłyszeli wspaniałą wiadomość. Najnowsza informacja ucieszy wszystkich, chodzi o najbliższy konkurs
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?
  7. 75-latek ma żonę o 39 lat młodszą. Właśnie ogłosili światu podwójnie radosną nowinę
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News