Statystyki mówią wszystko. To na te nowotwory najczęściej umierają Polki

Statystyki mówią wszystko. To na te nowotwory najczęściej umierają Polki Źródło: pexels/rawpixel.com

Nowotwór według statystyk GUS jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Z niezwykle ciężką chorobą mierzyć się muszą także Polki. Sprawdzamy, jakie typy nowotworów przyczyniają się do zgonów kobiet w Polsce.

Nowotwór jest dla wielu jak ostateczny wyrok. Z niezwykle ciężką chorobą nie wszyscy są w stanie sobie poradzić, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, aby zapobiegać i leczyć choroby, zanim zdążą się porządnie rozwinąć. Wciąż powstaje wiele kampanii społecznych, które mają uświadamiać kobietom o potrzebie częstych badań. 

Nowotwór drugą przyczyną zgonów w Polsce. Jakimi zagrożone są kobiety?

W Polsce co roku wykrywa się od 18 do 19 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi. 6 tysięcy pacjentek umiera właśnie z powodu tego typu nowotworu. Problem jest naprawdę spory, bo jedynie 40% kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (50-69 lat) regularnie się bada. Jest możliwość zrobienia sobie darmowych badań przesiewowych, ale jak widać, niewiele z nich korzysta. Lekarze zalecają, aby kobiety od 20 roku życia regularnie we własny zakresie badały piersi. Jest to o tyle ważne, że wcześnie wykryty rak piersi, może być leczony. 

Drugim najczęstszym nowotworem, na który umierają kobiety w Polsce jest nowotwór płuc. W przypadku osób obu płci, jest najczęściej wykrywanym w całym kraju. W ostatnich latach jednak zmniejszyła się ilość zachorowań na ten typ nowotworu wśród mężczyzn, a zwiększyła wśród kobiet. Badacze widzą związek z innymi statystykami, które wykazują, że statystycznie coraz mniej mężczyzn pali, kiedy odsetek kobiet pozostaje ten sam. Lekarze są zgodni, palenie jest częstą przyczyną raka płuc. 

Kobiety w Polsce często umierają także z powodu nowotworu jelita grubego. Jest on wyjątkowo groźny, bo przez długi czas nie daje nam znać o swoim istnieniu. Umiera rocznie na niego 8,5 tysiąca osób w Polsce. Świadczyć o nim mogą częste biegunki i zaparcia. W 70% przypadków pacjenci zgłaszają się zbyt późno, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

DALSZA CZĘŚĆ TESKTU POD GALERIĄ

Wysokie ryzyko zachorowania wśród kobiet jest na nowotwór szyjki macicy. Dziennie umiera na niego w Polsce średnio 5 kobiet. W początkowym stadium choroby można go wyleczyć, a ten rozwijać się może od 3 do 10 lat. Ciężko samemu znaleźć objawy, pomóc może jedynie regularna cytologia. Kiedy choroba się rozwinie, może być już za późno.

Wśród kobiet, wiele umiera na raka jajnika, rocznie w Polsce choruje na niego około 3 tysięcy kobiet. Zazwyczaj chorują na niego kobiety po 50 roku życia, ale nie jest to reguła. Nie są dokładnie znane przyczyny powstawania takiego nowotworu, więc ciężko mówić o rozsądnej profilaktyce. Na pewno nie zaszkodzą regularne badania, które pozwolą wykryć wczesne stadium choroby.

  1. Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  2. Operacje plastyczne Justyny Steczkowskiej! Fani nie mają wątpliwości: "Nos, pośladki, wycięte żebra". Znamy CAŁĄ PRAWDĘ!Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  3. Bardzo smutny dzień. Ostatnie pożegnanie b. polskiego ministra i członka obrad Okrągłego Stołu
  4. Chylińska ukrywała to przed mediami. Największy rodzinny dramat gwiazdy
  5. Piorun uderzył w Polsce! Tam były tłumy, są ranni, wybuchła panika
  6. Ogromny upał to pikuś przy tym, co czeka mieszkańców tych województw. IMGW podnosi pilny alarm przed zagrożeniem

Źródło: Medonet

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu