Lekarze biją na alarm, kaszel i biegunka mogą oznaczać wyjątkowo podstępny nowotwór. Niestety wszyscy ignorują niepozorne sygnały

Lekarze biją na alarm, kaszel i biegunka mogą oznaczać wyjątkowo podstępny nowotwór. Niestety wszyscy ignorują niepozorne sygnały Źródło: .

Nowotwór atakuje najpierw łagodnie i podstępnie. Nikt nie wie, że to rak - jest brany za przeziębienie, jelitówkę, astmę, a nawet wrzody. Prawda jest straszna, a lekarze nadal nie radzą sobie z trudnym przeciwnikiem.

Nowotwór przypomina najprostsze schorzenia układu oddechowego i pokarmowego. Nic dziwnego, że ludzie nie przejmują się zwykłymi dolegliwościami. Tymczasem w ich organizmie mnożą się komórki nowotworowe.

Nowotwór najczęściej nie jest diagnozowany prawidłowo

Zapewne mało osób słyszało o tego typu nowotworze. Jest podstępny, nieoczywisty, a do tego występuje częściej niż na przykład rak trzustki czy żołądka. Mowa o nowotworze NET, tak zwanym nowotworze endokrynnym. To schorzenie znajduje się w czołówce najtrudniejszych do rozpoznania, a chorzy długo bagatelizują jego objawy.

Guzy, które tworzą się na skutek nowotworu, najczęściej atakują układ pokarmowy oraz oddechowy. Jelita, trzustka i żołądek są narządami, na których najczęściej odkrywa się nacieki. Poza tym z powodu wpływu na układ pokarmowy na początku chorzy zwykle leczeni są na kompletnie co innego - najczęściej NET jest brany za wrzody żołądka lub zespół jelita drażliwego.

Najczęstsze objawy nowotworu NET i leczenie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Guz upatruje sobie kilka lokalizacji. W zależności od tego, którą część ciała zaatakuje, objawy mogą być różne. Najczęściej są to: obrzęki, trudności w oddychaniu, bóle brzucha, napadowe zaczerwienienia skóry, kaszel, krwioplucie, silne uczucie głodu, niecharakterystyczne objawy stawowe, zawroty głowy, biegunki, zmiany zastawkowe w prawej części serca, skurcze mięśni, teleangiektazje, zaburzenia mowy i widzenia, utrata masy ciała.

Dzisiaj grzeje: 1. Najważniejszy mężczyzna w życiu Beaty Tyszkiewicz! Rzadko pokazują się razem, ale te zdjęcia rozczulą was do łez 
2. Grupa nastolatków wracała ze szkoły. Nie mieli żadnych szans, 13 z nich nie żyje, liczba ofiar rośnie

W przypadku szybkiej i dokładnej diagnozy należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest to oczywiście leczenie chirurgiczne i farmakologiczne. Najczęściej jeśli NET nie jest zbyt rozsiany, a guz nadaje się do wycięcia, jest usuwany z organizmu przez chirurga onkologa i wprowadza się chemioterapię. W innych przypadkach stosuje się jednocześnie radio- i chemioterapię.

Statystyki są rozczarowujące - prawidłowa diagnoza wciąż stawiana jest niezwykle rzadko, jest to 3-5 przypadków na 100 000 mieszkańców. Tymczasem NET przyczynia się do zgonów częściej. Świadczą o tym sekcje zwłok, podczas których wykrywa się guzy neuroendokrynne u 84 pacjentów na 100 000 mieszkańców.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dostaniesz 37 tys. zł od rządu. Musisz tylko zdecydować się na JEDEN zakup
  2. Jak zaspokajają się księża? Seksualność duchownych nie jest prosta
  3. Zapytał narzeczoną o gotowanie rosołu po ślubie. Zagięła go, odpowiedź zwaliła mężczyznę z nóg
  4. Takiej zimy nie widzieliśmy od PRL-u. Wszystko za sprawą wiru polarnego, wiemy, kiedy uderzy w Polskę
  5. Zobaczyła psa siostry i zamarła. Drży o życie 1,5 rocznego siostrzeńca


Źródło: Super Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News