Jedno proste badanie może uratować Ci życie. Tak szybko sprawdzisz, czy masz nowotwór mózgu

Jedno proste badanie może uratować Ci życie. Tak szybko sprawdzisz, czy masz nowotwór mózgu Źródło: Unsplash/Online Marketing

Nowotwór mózgu niedługo będzie mógł być znacznie szybciej wykryty niż do tej pory. Naukowcy opracowali innowacyjną metodę, która ułatwi diagnozowanie raka. Okazuje się, że jest to bardzo proste.

Nowotwór mózgu to niezwykle ciężka choroba. Nawet wykryty we wczesnym stadium jest trudny w leczeniu, ale im szybciej będzie zdiagnozowany, tym większa szansa, że uda się go wyleczyć. Naukowcom udało się opracować nowoczesną metodę badania, która bardzo może w tym pomóc.

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której łatwiej wykryć nowotwór

Naukowcy ze szkockiego uniwersytetu Strathclyde opracowali metodę, która dzięki próbkom krwi pozwoli sprawdzić, czy cierpimy na nowotwór mózgu. Technologia polega na poddaniu próbek krwi naświetleniu w podczerwieni, za pomocą której komputer tworzy "podpis biologiczny" i dzięki sztucznej inteligencji wykrywa, czy dana osoba cierpi na nowotwór.

- To pierwsza publikacja danych z naszego studium i pierwsze zobrazowanie, że ​​nasze badanie krwi działa. Wcześniejsze wykrycie guzów mózgu w ścieżce diagnostycznej może znacznie poprawić jakość życia pacjenta i przetrwanie, zapewniając jednocześnie oszczędności na służbie zdrowia - mówił doktor Matthew J. Baker.

Nowa metoda jest na dobrej drodze do wprowadzenia w życie

Jak przyznali naukowcy, wstępne wyniki badania pozwoliły na rozpoczęcie procedury wdrażania tej metody badawczej do klinik onkologicznych. Pracownicy uniwersytetu liczą, że uda się wdrożyć ich odkrycie w życie jak najszybciej, aby mogli skorzystać z niej pacjenci.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Diagnozowanie guzów mózgu jest trudne, a to prowadzi do opóźnień i frustracji u wielu pacjentów. Problem polega na tym, że objawy guza mózgu są dość niespecyficzne, takie jak ból głowy lub problemy z pamięcią. [...] Za pomocą tego nowego testu wykazaliśmy, że możemy pomóc lekarzom w szybkim ustaleniu, którzy pacjenci z tymi niespecyficznymi objawami powinni mieć priorytet w pilnym obrazowaniu mózgu. Oznacza to szybszą diagnozę dla osób z guzem mózgu i szybszy dostęp do leczenia - mówił wyraźnie podekscytowany odkryciem doktor Paul Brennan.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarna aktorka. Odeszła w cierpieniu
2. Syn podejrzewał opiekunkę o najgorsze. Zainstalował kamerę i jak zobaczył, co zrobiła w rękawiczkach, zastygł w bezruchu

Najnowszy system nie gwarantuje 100% skuteczności, gdyż na 104 pacjentów chorujących na nowotwór mózgu, jedynie w 87 przypadkach badanie potwierdziło u nich chorobę. Mimo to obecny procent sukcesów jest na tyle optymistyczny, że być może niedługo uda się wcielić nowy system w życie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 500 plus będzie WYGASZANE. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem
  2. Maciej Kurzajewski przeżywa ciężkie chwile. Dopiero stracił żonę, teraz padł kolejny cios
  3. Nagle na ich ślubie pojawiło się wielkie bezdomne stworzenie. Życie pary młodej już nigdy nie będzie takie samo
  4. Za granicą gotują jajka na śniadanie w zupełnie inny sposób. Banalny trik zajmuje kilka minut i przenosi podniebienia do nieba
  5. Po wielu latach przerwy w końcu się udało. Małgorzata Kożuchowska przekazała radosną nowinę

Źródło: Wprost

Następny artykuł