Nowotwór jelita grubego atakuje coraz młodszych ludzi. Najczęstsze objawy są niepozorne, nigdy ich nie lekceważ

Nowotwór jelita grubego atakuje coraz młodszych ludzi. Najczęstsze objawy są niepozorne, nigdy ich nie lekceważ Źródło: Pixabay.com/derneuemann

Nowotwór bywa podstępna chorobą, która przez długi czas nie daje żadnych objawów lub daje takie, które łatwo przeoczyć. Jak się okazuje, dotyczy to szczególnie raka jelita grubego, bowiem zaczyna on dotykać coraz więcej młodych ludzi, którzy nawet nie podejrzewają u siebie tak poważnej choroby.

Nowotwór jelita grubego kojarzony jest głównie z osobami po 50. roku życia. Dotychczas to właśnie oni powinni regularnie wykonywać kolonoskopię, aby zobaczyć, czy przypadkiem choroba ich nie zaatakowała. Nic dziwnego, że dużo młodsze osoby nie myślą o tej konkretnej dolegliwości. Robią ogromny błąd, bowiem wiek przestał być głównym czynnikiem ryzyka. 

Młodzi powinni bardzo uważać. Takie objawy daje nowotwór jelita grubego

Jak pokazują najnowsze badania, osoby urodzone po 1990 roku są dwukrotnie bardziej narażone na nowotwór jelita grubego lub odbytu niż ich rodzice. Wszystkiemu winny jest siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta bogata w czerwone mięso, a za to uboga w nabiał. Częste spożywanie pokarmów przetworzonych również sprzyja rozwojowi tej choroby. Najniebezpieczniejsze jest jednak to, że lekarze bardzo rzadko podejrzewają u tak młodych osób raka i najczęściej szukają mniej groźnych chorób.

Nic dziwnego, bowiem pierwsze objawy nowotworu jelita grubego lub odbytu łatwo pomylić z innymi, prozaicznymi dolegliwościami. U osób z tym rakiem często pojawiają się bóle brzucha, nieregularne wypróżnienia oraz zmiana wyglądu kału. Wszystkie te objawy są charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego. Inną ważną wskazówką jest krew w stolcu, jasna i ciemna. To z kolei łatwo można wytłumaczyć hemoroidami.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak uniknąć raka jelita grubego? Wystarczy kilka prostych zmian

Jeśli któreś z wymienionych objawów występuje dłużej niż tydzień, koniecznie trzeba pomyśleć o wykonaniu kolonoskopii na własną rękę zwłaszcza, gdy w rodzinie występowały już przypadki zachorowania na nowotwór. Dzięki temu badaniu można z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić lub wykluczyć raka.

Dzisiaj grzeje: Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce

Twoje dziecko chodzi do szkoły? Już niedługo zapłacisz za to nawet 1700 zł

Warto jednak stosować profilaktykę, która wymaga zaledwie kilku prostych zmian w stylu życia. Osoby, które pracują przy komputerze, powinny w wolnym czasie zająć się aktywnością fizyczną. Można pomyśleć o porzuceniu samochodu i rozpoczęciu spacerowania do pracy lub na zakupy. Pomoże także zmiana diety na bogatą w witaminy, nabiał oraz inne, istotne dla zdrowia mikroelementy. Rezygnacja z gotowych dań czy fast food również może zmniejszyć ryzyko choroby.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ojciec Marii Sadowskiej, gwiazdor programu "Tęczowy Music Box" oskarżony o pedofilię. Miał zgwałcić kilkadziesiąt dziewczynek [18+]
  2. Znana piosenkarka była bita przez partnera, znęcał się również nad ich małą córką. Jej wyznanie jest wstrząsające
  3. Mąż wysłał Marcie sms-a z Anglii. Zatkało ją, gdy zobaczyła treść wiadomości
  4. Przygarnęli małego puszystego szczeniaczka. Oczy wam wyjdą z orbit, gdy zobaczycie jakie zwierzę z niego wyrosło!
  5. Mąż pochował żonę w głębokiej śpiączce. W trumnie znaleziono ślady drapania
  6. Właśnie ujawniono nadawcę przelewu na prawie milion złotych dla Tadeusza Rydzyka. W głowie się nie mieści

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News