15-latek wymyślił test na wykrycie nowotworu trzustki. Jego skuteczność to 100%, przełomowe odkrycie

15-latek wymyślił test na wykrycie nowotworu trzustki. Jego skuteczność to 100%, przełomowe odkrycie Źródło: Screen/ Facebook/ Jack Andraka

Nowotwór trzustki będzie mógł być wykryty znacznie wcześniej, niż ma to miejsce obecnie. Wszystko dzięki przełomowemu odkryciu nastolatka. Stanie się ono decydujące w walce o życie wielu ludzi.

Nowotwór, szczególnie późno zdiagnozowany, często bywa wyrokiem śmierci. Lekarze często powtarzają, że im wcześniejsze odkrycie raka, tym większa szansa na jego wyleczenie. Dzięki narzędziu, które wymyślił 15-letni Jack Andraka, możliwe będzie wczesne wykrycie nowotworu trzustki, co potencjalnie może uratować wiele ludzkich istnień.

Nowotwór trzustki zabrał mu przyjaciela

Jack Andraka, nastolatek z Crownsville w USA, zdecydował się znaleźć sposób na wykrycie raka trzustki po tym, jak na ten nowotwór zmarł jego bliski przyjaciel. Jack zrozumiał, że wczesna diagnoza pomogłaby w ocaleniu chłopaka. Gdy odkrył, że najaktualniejsza metoda wykrywania raka ma 60 lat, uznał, że musi coś z tym zrobić. Postanowił wynaleźć własną metodę.

Po wielu próbach wreszcie mu się to udało. Jak powiedział w "National Geographic", zrobił to przy pomocy laptopa, smartfona i Internetu. Media opisują, że metoda Jacka jest 168 razy szybsza, 26 000 razy tańsza i 400 razy dokładniejsza od poprzedniej. Jej skuteczność wynosi 100%.

Trudna praca nastolatka prowadzi do odkrycia

Jak nastolatek dokonał przełomowego odkrycia? Zaczął od wyizolowania cząsteczki, która miała służyć jako marker nowotworu trzustki - molekułę pojawiającą się na początku choroby. Gdyby znaleźć taki charakterystyczny dla wczesnego stadium marker, udałoby się, poprzez jego obecność, zdiagnozować przypuszczenie zachorowania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jack znalazł pożądaną cząsteczkę - była to mezotelina. Potem, dzięki przypadkowej lekcji biologii, Andraka wpadł na pomysł, by odnaleźć przeciwciało, które łączy się z odkrytym markerem. Ostatecznie wystosował teorię, która zakładała, że da się wykryć większe stężenie mezoteliny we krwi. To miałoby świadczyć o wczesnym stadium choroby.

Wielka przyszłość testu? Jest potencjał

Aby przetestować teorię, Jack wysłał dopracowany dokument do 200 naukowców. 199 z nich odmówiło. Wystarczył jednak tylko jeden badacz z John Hopkins School of Medicine Anirban Maitra, by sprawdzić działanie teorii. Ostatecznie, jak podają media, Jack Andraka stworzył narzędzie, które jest w stanie wcześnie wykryć raka, a jego dokładność wynosi 100%. Jack ma nadzieję, że jego test będzie w stanie wykrywać także inne choroby i uratuje życie wielu ludzi. 

Dzisiaj grzeje: 1. Smutne wiadomości z ostatniej chwili. Nie żyje były Minister Obrony Narodowej
2. Rozrywające serce sceny na pogrzebie Piotra Woźniaka-Staraka. Żałobnicy odprawili poruszający rytuał

- Zmieniając przeciwciało, ten sensor może wykryć biomarkery dla Alzheimera, choroby serca, HIV/AIDS, malarię i inne rodzaje raka. Nie mogłem uratować mojego przyjaciela, który zmarł na raka trzustki, ale mam nadzieję, ze udało mi się wynaleźć metodę, która sprawi, że inne rodziny nie będą musiały zmagać się z podobnymi problemami - powiedział młody odkrywca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
  3. Kobieta z ukrycia zobaczyła, jak zachowuje się pracownik salonu dla psów. Natychmiast chwyciła za telefon i zaczęła nagrywać
  4. Na łożu śmierci żona poprosiła męża o jedną przysługę. Dopiero po 4 latach zorientował się, jak z niego zaszydziła
  5. Mąż zostawił ją z 6 dzieci. 3 miesiące potem na tylnym siedzeniu auta dokonała odkrycia, przez które nie mogła przestać płakać

Źródło: Newsner

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News